| lazarsergiu a întrebat:

Cine imi da o "reteta" de cum se face o cafea buna? De la cate lingurite de cafea, zahar si altele.Cea mai buna cafea castiga happy

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

La o ceasca de apa se pun 2 lingurite de cafea si 1-1/2 lingurite de zahar.
Reteta 1
Pui apa si zaharul la fiert intr-un ibric, dupa ce da in clocot, dai ibricul deoparte si pui cafeaua.Mai lasi sa dea un clocot sau chiar doua.
Reteta 2
Cafeaua turceasca-pui cafea in ceasca si dupa aceea torni apa fierbinte, amesteci de cateva ori si adaugi zaharul.
In ambele cazuri, la final se toarna cateva picaturi de apa rece ca sa se lase zatul la fund.

1 răspuns:
| radumar a răspuns:

In ibric masori o ceasca de apa si pui o lingurita de zahar si doua de cafea, o lasi pana fierbe.