| anonim_4396 a întrebat:

Câteva idei de reţete pentru mic dejun, prânz şi cină sănătoase?

6 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Deci sănătoase...
Mic-dejun
-doua albusuri de ou( galbenusurile conțin mult colesterol si nu sunt sănătoase )
Un iaurt 0% grăsimi natural cu fulgi de ovaz si niște fructe tăiate, o lingurița de miere.
O cafea verde ( foarte buna pentru digestie)
Un pahar cu apa

Intre mic-dejun si prânz poti manca un mar ( are zahar si ajuta si la înalbirea dinților )

Prânz
-o salata de pui ( salata verde, pui fiert si tăiat cubulete, poti pune vreo 5 cubulete de telemea,nuci, avocado ( daca gasesti, nu este obligatoriu), rosii, castravete si poti adauga daca vrei 30 g de fasole fiarta/orez/fidea/o felie de paine prăjită.

Intre prânz si cina poti manca niște biscuiți digestivi si un ceai( fara fructe pe seara ca au zahar si nu este bine)

Cina
1 pahar de 300g lapte
Si albușul de la un ou fiert cu o jumate de roșie.
( cina trebuie sa contina doar proteina)

Asta e cel mai sănătos regim!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, iata ideile mele, sper sa-ti placa: mic dejun - sandwich cu salam de pui, cu ou fiert, o cana cu lapte; pranz: supa de legume, piure de cartofi; cina - piept de pui fiert, si 2-3 fructe.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Mic-dejun: Salată cu piept de pui
prânz: Aripioare picante cu piure, sau Rulori din piet de pui umlute cu telina si masline
cină tongueui cu caşcaval

| Dayuuum a răspuns:

Mic dejun : -Omleta din 2 oua cu branza si cu patrunjel. Poti pune si niste salam.
- Lapte cu cereale de porumb (fara zahar)
- Un pahar de suc natural de portocale+un sandwich cu rosii si branza topita.
Pranz: Mancare gatita dar fara ulei prea mult/grasimi/zahar.
Cina: O salata de fructe.
- O supa de pui
- Cateva fructe cu biscuiti integrali.

Ce parere ai? :3 Fundita?