Întrebare recomandată | monykfetitzacuochiicaprui a întrebat:

Ce alimente/fructe poti manca atunci cand ai pietre la fiere. raspuns urgent! Pentru cel mai bun raspuns dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ce trebuie sa tii minte e ca nu trebuie sa mananci fasole uscata, varza calita si vinete. Evita de asemenea prajelile si sosurile cu rantas. Nu manca prajite alimentele care se pot fierbe sau coace la cuptor. Si, pentru ca pietrele la fiere au la origine excesul de colesterol, redu consumul alimentelor bogate in colesterol: smantana, unt, oua, carne de porc, pielea de la carnea de pasare.

La fructe nu ai restrictie, poti manca orice fructe, crude sau pregatite prin fierbere sau coacere.

Fa-ti si obiceiul sa inchei fiecare masa cu o ceasca de ceai de sunatoare.

11 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Citeste aici: http://www.medicina-naturista.ro/......liare.html o sa iti fie de folos.

| BuGz a răspuns:

Arza alba, ciuperci, salata verde, mazare, ridichi, telina, Cartofi si sfecla;
Paine si fainoase (orez, gris, fulgi de ovaz);
Lapte si branzeturi;
Oua sub forma de preparate

Răspuns utilizator avertizat
| Paull18 a răspuns:

Carne slaba de vaca, peste, iepure, vitel, peste slab proaspat, sunca slaba;
Legume: conopida, varza alba, ciuperci, salata verde, mazare, ridichi, telina;
Fructe: mere, pere, piersici, caise, struguri, gutui;
Dulciuri preparate cu albus, siropuri, dulceata, zahar in cantitate mica;
Bauturi: ceaiuri (menta, musetel, matase de porumb ), sucuri de fructe si de legume;
Supe: bulion de carne;
Sosuri preparate dietetic.
Alimente permise, dar in cantitati moderate:

Cartofi si sfecla;
Paine si fainoase (orez, gris, fulgi de ovaz);
Lapte si branzeturi;
Oua sub forma de preparate;
Sare;
Unt si frisca.

| molocemarius a răspuns:

Mananca fructe ce au multe vitamine

| AlexAxelAlexAxel a răspuns:

Pai un prieten de al meu a avut pitra la fiere iar doctorul ia prescris un tratament printre care se afla : portocale, mandarine, kivi, banane si mere. sper ca riam fost de ajutor big grin

| larisa09 a răspuns:

Cei care au pietre la fiere pot sa manance: supe, ciorba de legume ori carne slaba, tocanita fara ceapa (sau cu ecapa fiarta), piure de legume (piure de cartofi), legume fierte sau fripte, carne slaba (pui, vita), branza fara grasimi, carne fiarta sau fripta, lapte fara grasimi (si in general lactate fara grasimi), salate de legume si fructe pregatite cu uleiuri vegetale (ulei de masline), peste fiert sau fript (ori pui fiert sau fript).

| Sanmartean97 a răspuns:

Buna incearca sa mananci porumbele daca stii ce sunt sunt fructe si sunt foarte amare dar au o gramada de vitamine

| monykfetitzacuochiicaprui explică:

Va multumesc pentru toate raspunsurile!