| ღCuteღKissesღ a întrebat:

Ce alimente trebuie consumate zilnic pentru o alimentatie sanatoasa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe PROTEINE(peste,carne,oua,lapte,branza,fasole,mazare,conopida,brocolli).
De asemenea ai nevoie de CARBOHIDRATI(paine,paste, cereale) si o multime de FRUCTE si LEGUME proaspete si nu in ultimul rand, sa nu uitam de SPORT, care este cel mai important pentru sanatate, pe langa o alimentatie sanatoasa, trebuie sa se practice si sportul.
Sper ca ti-am fost de folos!
Te pup!

3 răspunsuri:
| Ionut_Balasel_1982 a răspuns:

Fructe, Legume, Carne happy NU FAST FOOD... sper ca te-am ajutat dar toti stiu asta

| DDP a răspuns:

Multe fructe si legume, peste, incearca sa folosesti mai putina sare in mancare si bea multa apa.big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru DDP):

Multe fructe? de ce? fructele au zahar, fructoza si fermenteaza, nu sunt prea grozave, 2-3 fructe / zi intre mese e suficient.