| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Ce as mai putea face cu cojile de portocala, in afara de a le da pe razatoare?

Răspuns Câştigător
| soraGrime a răspuns:

Poti taia coaja cubulete si apoi o pui prin cozonac; cred ca stii acei cozonaci italienesti, panettone.
O mai poti pune intr-un vas, in camera ta, ca sa miroasa frumos.
Ca si in cazul coajei de lamaie, o poti pune in ceai.
Coaja zdrobita bine pe o piatra ar trebui aplicata pe zonele afectate de acnee.
Gasesti aici mai multe informatii: http://www.nutritie-sanatoasa.ro/articol/Legume,Fructe/Fructe/834/Portocale
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Avand in vedere multitudinea de chimicale cu care portocalele sunt stropite, cel mai indicat ar fi sa le arunci la gunoi. Orice alta varianta denota inconstienta sau masochism.

| ioana1704 a răspuns:

Le pui la macerat si faci un lichior de portocale super!

| mgtow a răspuns:

Sau mananci acea coaja. Daca ai chef de foame

| мιнαɛℓα36 explică:

Multumesc foarte mult! Toate raspunsurile sunt utile, mai putin al lui Iceman, care-i amuzant! Imi este tare greu sa aleg un raspuns castigator!

| Eyleen a răspuns:

Pai le mai poti pune si in ceaiul de tei. Ii da o aroma...

| SMaricel a răspuns:

Pai poti sa la folosesti la gogosi, prajituri, tort etc. dai intai le bagi prin zahar.pa pa

| just0stefana a răspuns:

Ai putea sa le pui pe o soba...sau pe un calorifer (nu conteaza ce este atata timp cat le incalzeste) si vei da un miros excelent camerei!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dulceata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa le pui pe soba le tii 24h si poti sa faci ceai cu apa fiarta etc

| Catte a răspuns:

Fa ceai cu coji de portocala.love struck.este farte bun.happy

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

Cand eram mai mic, dupa ce mancam portocale, puneam cojile pe soba; o sa miroasa fain in camera dupa 3 minute big grin

| Maria_9385 a răspuns:

Pai sa le pui intre haine love struck eu mai pun, le intind frumos pe`o masa, ori ma masez cu ele pe fatatongue

| toflea4 a răspuns:

Draga TPU am putea faci cu coji de portocale un ceai pentru raceala eu sunt cobza...