| Georgiana2905 a întrebat:

Ce as putea gati si eu maine? Ajutati-ma putin. Ceva nu tare sofisticat si usor de gatit.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Fii atenta: 1/2 kg rosii, 1 ceapa mare, 2 bucati piept de pui fara os si fara piele, 1 capatana usturoi, 1 legatura patrunjel, sare, piper, ulei cat sa acopere fundul tigaii sau cratitei.

Mai departe:
- in apa clocotita pui rosiile crestate in 4 la virf, timp de un minut, arunci apa fierbinte si pui apa rece, ca sa poti inlatura pielita mai usor, arunci apa rece, cureti rosiile de coaja, le toci marunt sau le treci prin razatoarea cu ochiuri mari/atentie la unghii, sa nu le iei inainte-gluma/, le lasi deoparte;
- cureti ceapa de coaja, o tai foarte marunt si o lasi la o parte;
- tai cubutele 2/2 cm carnea de pui si o prajesti putin in uleiul bine incins, iar cand s-au rumenit putin, le scoti din tigaie intr-un castronel, iar in locul lor pui ceapa la calit;
- cand ceapa a devenit aurie, adaugi rosiile si le lasi la fiert pana continutul scade si are consistenta unui sos de rosii, adaugi si bucatele de carne, sare, piper dupa gust, mai lasi la fiert 5 minute, dupa care pui usturoiul pisat, amesteci si inchizi focul;
- tot acum poti pune si patrunjelul tocat sau...
- faci un piure din cartofi, sau orez fiert, sau mamaliguta si acum atentie cum servesti...in farfurie pui un polonic din piure, orez sau mamaliga, cu acelasi polonic, dar inmuiat in apa faci o gaura in ce ai pus pe farfurie/un crater/, iar in crater pui un polonic din mancarea super, fara sa depasesti marginile, presari pe deasupra patrunjel si servesti, vei uimi asistenta prin ingeniozitatea ta de a servi asa o mancare simpla. Spor la treaba si POFTA BUNA!

9 răspunsuri:
| szilard45 a răspuns:

Omlet u fromajlaughing
Nu stiu fa o supa ceva laughing

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Hmmmm mie foame deja cand aud! Sincer o friptura nu ar fi prea sofisticata de facut nu? O friptura cu orez ar suna delicios!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu si rapid: cartofi prajiti cu oua ochiuri si salata de varza happy

| paulthe1 a răspuns:

Giorgiana, acum imi e pofta de salata de vinete... deci sfatul meu salata de vinete... usor de facut si foarte gustos!

| rosto a răspuns:

Eu o pun de o amestecatura: ciuperci cu cartofi si fasii de piept de pui, nimic special. (si ma rog, mai arunc un ardei, ceapa, niste usturoi, rosii)

| Marutza a răspuns:

Mazarebig grin, dau varza calita, pilaf... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O salata "composé"

| claudiea79 a răspuns:

Varza calita la cuptor cu costita si marar; o pui in cuptor se face singura tu o pui doar in oala varva apa ulei costita cimbru piper delikat marar boia. ai putea sa faci frptura de vita la cuptor cu cartofii prajitii si ardei copti; mazare cu marar si salata de varza rosie; ciuperci proaspete cu cascaval si marar se face in 25 de minute la cuptor; macaroane cu pezmet.nu stiu ce ingrediente ai tu acasa. pui prajit cu mujdei de usturoi si pireu de cartofii si cascaval ras deasupra.

| Papusa_Ginutza_1986 a răspuns:

Manele