| belieber4ever a întrebat:

Sunt singura acasa, ce as putea gati rapid si usor?

11 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Fierbe un ou, fa-ti un ceai laughing

| MMihai a răspuns:

Niște lucruri simple de gătit: 1) Cumperi copănele de pasăre, diverse legume, ( dovlecei, conopidă, etc) și verdețuri și le lași să fiarbă, și mai pui apă din când în când și mai și amesteci. La urmă scoți carnea și pui niște bucățele de unt peste carnea fierbinte. Ce era în oală / cratiță lași să scadă mult minunea aia ca să fie și mâncare și ciorbă. O dregi cu ouă sparte și lăsate să fiarbă în minunea aia. Când este gata și s-a răcit bine, pui deasupra smântâna și zeamă de lămâie și mărar, pătrunjel, tarhon, hasmațuchi, leurdă sau altă iarbă de asta, care zici tu că este bună la gust, tocată mărunt din abundență. Mai faci și o salată care se face repede din diverse, și este gata. Iar la urmă felul 3 niște fructe.2) Cele mai bune ciuperci sunt cele care au fiert în zeama de la pasăre. Dacă sunt și ciuperci, nu trebuie să pui multe legume, când fierbi pasărea. 3) Mai este o rețetă de persoana care a inventat-o cocheli - mocheli. Se amesteca omogen roșii, ardei capia, gogoșari, ouă fierte tari, brânză de burduf, telemea, brânza dulce, unt, slănina afumată, și ce îți mai trece prin cap, să bagi pe acolo,( cașcaval mărunțit, ciuperci și carne fiartă mărunțite bine, produse din carne tip mezeluri mărunțite, conopidă fiartă, dovlecei fierți, varză bine fiartă, etc. ) și se face totul ca o pastă. Se ornează pe laturi cu felii de roșii și de ardei și se servește în farfurii de supă, iar de asupra se pune mărar și pătrunjel sau alte ierburi similare. Cocheli mocheli nu trebuie preparat mai mult decât mănânci imediat, că se acrește de la zeama de roșii și de la brânză, și nu mai este așa bun. Asta se face vara. Acum în loc de roși și ardei poți băga dovlecei fierți, spanac, urzici, varză bine fiartă și mărunțită, sau ce vrei tu, și îți place să mănânci. Din lucruri bune mărunțite și amestecate, nu are ce să iasă ceva rău de mâncat. Acum poți orna cu salată tăiată mărunt. Poți orna și cu feliuțe de clementine.( un fel de mandarine puțin mai acre) Lipsind roșiile poate acrești puțin cu zeamă de lămâie, dacă crezi că este cazul. 4) Ar mai fi piure de cartofi cu unt și ouă și brânzeturi, + cașcaval+ dovlecei + conopidă. Se fierb cartofii în coajă. Se curăță coaja și apoi se tircesc. Se amestecă bine cu bucățele mici de ou fiert tare, cu diverse brânzeturi mărunțite( dulce, telemea, burduf făcute pireu,/ mărunțite și terciuite) și unt. Deasupra poți rade cașcaval că așa este mai bun, eventual poți pune și ceva smântână. Poți băga și ciuperci fierte în zeamă de la pasăre, tăiate bucățele mici, dacă ai și așa ceva. Eventual amesteci și cu conopidă sau dovlecei fierți, ambele făcute piureu și amesteci cu combinația anterioară și pui și smântână și iar este ceva bun. Poate atunci eventual trebuie acrit puțin cu zeamă de lămâie. Poți băga și piure de spanac sau / și cubulețe forte mici de carne fiartă, mezeluri cubulețe mici, murături mărunțite, ceapă verde mărunțita, etc, făcând tot un fel de cocheli - mocheli, dar fără roșii și ardei. //

| private09love a răspuns:

Buna!

Un sandwich cald http://www.petitchef.ro/tags/retete/sandwich-cald,niste cartofi prajiti, paste sau o salata.

| Away a răspuns:

Poti sa iti faci -spanac este foarte usor de facut,cu pireu de cartofi,si cu mici sau chiftele,,,supa,sau ciorba,,, vinete cu maioneza /cartofi cu maioneza,,,, clatite:cu branza sau dulceata

| Away a răspuns:

Sau poti sa-ti cumperi din magazin ceva chiftele din piept de pui sunt foarte bune, doar trebuie prajite (nu costa m-ai mult de 10 lei )

| IlegalSmile a răspuns:

Http://delly.garbo.ro/......parat.html cauta si tu pe acest site :)
Poate te ajuta cu ceva :) Bafta!

| ruPfashu a răspuns:

Fa niste paste (spaghetti), cu un sos ceva din ceapa calina cu paste de tomate etc si cu carne. big grin

| sebbyS a răspuns:

Vin eu la tine sa-ti arata niste retete big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Cred că ai putea să faci reţeta de ficăţei de aici http://www.lecturirecenzate.ro/......ei-in-vin/ Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cred ca ai putea sa-ti faci niste cartofi prajiti sau o salata turceasca de castraveti.
Salata de castRAVETI
Tai castravetele felii subtiri,pui peste ei sare, suc de lamaie, iaurt si putin usturoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Din partea mea poti sa-ti prepari oua omleta cu salata de rosii si cartofi prajiti sau un sendwich cu branza si cu ceva deasupra sau rosii cu branza ori margarina cu sarebig grin. Sper ca ti-am fost de mare ajutorhappybig grin