| Syndre a întrebat:

Ce deserturi sau aperitive SĂNĂTOASE cunoașteți, de preferat mai ușoare în grăsimi și calorii?

Răspuns Câştigător
| Alelulu a răspuns:

Poti sa faci inghetata de fructe, le tai marunt le pui in blender pui putina miere sau zahar brun daca vrei sa fie mai dulce si apoi la congelator. Sau incearca sa inlocuiesti faina alba cu cea neagra ( se digera mai repede si nu se depune) si zaharul alb cu cel brun sau miere naturala. Eu de exemplu mananc zilnic 3 patratele de ciocolata amaruie. ( urmez o dieta data de nutritionist)

| Syndre explică (pentru Alelulu):

Mulțumesc pentru sugestie, nu știu de ce nu m-am gândit la asta mai devreme. Eu înghețam căpșuni și kiwi și le amestecam cu un iaurt grecesc.
Cheia e moderația, atâta timp cât nu faci exces cred că poți mânca orice. Dacă îți e poftă de ceva dulce cât ești la dietă, încearcă un iaurt degresat în care adaugi puțin extract de stevie și niște cereale din alea de tip plafar, fără zahăr. Mult succes cu dieta!

| Alelulu a răspuns (pentru Syndre):

Multumesc! Mai am doar vreo 2 kg happy succes si tie!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cei de la http://herghelia.org/ au scos o carte http://www.viatasisanatate.ro/carte-de-bucate-herghelia cu deserturi si mancaruri sanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
recomand salata greceasca (crastaveti,rosi,branza feta,sare, piper, ulei de masline, masline, rozmarin).
O zi buna.

| Ioana_Sabina_1990 a răspuns:

Fetita.esti certata rau cu romana! Mai citeste si tu o carte ca sa afli ca pluralul cuvantului,, desert" este,, deserturi", si nu,, deserte".