| veve_7364 a întrebat:

Ce este antiaglomerant doxid de siliciu? l-am gasit pe plicul de condimente pentru cartofi prajiti, la ingrediente, dar nu stiu ce inseamna, am cautat pe google, dar nu am gasit nimic...

Răspuns Câştigător
| CARMENCITA a răspuns:

Ma bucur cand aflu ca cineva este interesat sa stie ce mananca si verifica eticheta.Eu am gasit pe Google dioxid de siliciu sau E551. Poti citi pe http://medicultau.com/......ilicic.php sau http://controleuri.ro/euri-detalii/e551-dioxid-de-siliciu-1198.html.Sfatul meu este sa nu mai folosesti astfel de condimente. Daca vrei sa condimentezi cartofii mai bine cumperi condimente naturale uscate fara e-uri, spre exemplu cimbru uscat la pliculet sau ce-ti place tie.Sunt aproape sigura ca plicul pe care-l ai contine si glutamat monosodic un potentiator de gust frecvent intalnit pe care-l evit.Adica nu cumpar produse care contin asa ceva.Cauta pe Google ca vei gasi informatii despre toate porcariile care sunt in alimente si daca nu gasesti intreaba aici.Eu as verifica si eticheta de la sticksuri.De mezeluri nu mai comentez ce poti gasi in ele.

2 răspunsuri:
| dany3la a răspuns:

E551 – Dioxid de siliciu:
Antiaglomerant. Dioxidul de siliciu este denumirea grupei reprezentate prin formula chimică SiO2. Este utilizat de asemenea in industria cosmetica, alimentara (ex. purificarea berii, agent antiaglomerant pentru cafeaua instant), farmaceutica, producerii detergentilor.
Efecte secundare:
Nu se cunosc efecte adverse la cantitatile utilizate in alimente.

| Ionut69 a răspuns:

Uite eu am gasit aici cateva retete culinare super bune http://www.reteterestaurante.blogspot.com