| anonim_4396 a întrebat:

Ce gatiti pentru craciun? aveti invitati?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Craciunul este sarbatoarea noastra de suflet, a romanilor de pretutindeni, de aceea, in diferrite zone ale tarii, inca se mai pregatesc, mancarurile traditionale de sarbatori, cum numai la noi romanii sunt atat de bune. Pentru ca de ani multi nu mai taiem porcul, ( pe cand traiau socrii-dumnezeu sa ii odihneasca, ne taiau si pregateau porcul, la Sibiu,- dupa datina lor de ardeleni, gospodari ce stiu ce si cat sa puna mereu la orice), dar acum, cumparam produse ardelenesti, tot din Sibiu, ca stim pe cativa dintre ei, oameni priceputi, ce vin an de an in Bucuresti sa isi vanda marfa de sarbatori, sigur mai scumpa, dar ca a socrilor mei, parca tot nu e! Aveau secretul lor, ceva ce din pacate noi, nu avem si chiar de ne incumetam sa o facem, tot nu ne ies asa. Fericiti sunt cei, ce inca se mai bucura de "nunta porcului " crescut in gospodaria propie. Stefan sunt convinsa ca faceti bucate neasemuite, in zona voastra, caci aveam candva si eu o prietena ce sta in Barlad si care ne aducea acele preparate ale zonei, ce erau dementiale. Peste ani, aveam sa am o colega de serviciu, din Maramures si nu va pot spune ce minunate si nemaipomenite erau bucatele aduse de ea. Deci omul, sfiinteste locul si peste tot in tara, sunt oameni minunati, priceputi, gospodari, ce duc faima acelor bucate si a locului de unde provin. Acestea sunt putinele exemple ce ne duc faima in lume, ca sa nu mai vorbim de traditiile locurilor respective, a nuntilor si obiceiurilor din batrani, a frumoaselor tesaturi sau costume populare romanesti, ce nu isi au pereche, in lumea asta mare. Sarbatori implinite, liniste sufleteasca, sanatate, an nou cu bucurii si La multi ani! Lucien.

16 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Allinna, la cate bunatati se fac in zona moldovei, zau ca as avea curajul sa te invit sa le savurezi din plin, cat despre invitati, vor veni toti cei dragi si daca ai placere eu te invit cu drag, ce zici de propunerea mea?

| BUBULINA a răspuns:

Dar u sarbatoresti craciunul?
se semnificatie are pentru tine?
daca tu nu crezi in Isus!
eu chiar nu inteleg acest lucru!

| BUBULINA a răspuns:

@alllina Nasterea Domnului Isus nu este o traditielaughing

| BUBULINA a răspuns:

Dar tu ce sarbatoresti in ziua de 25 dec?
nasterea cui?
unei persone care nu exista si nu a existat niciodata?
app... dar in cele 3 zile speli?
scuze dar chiar nu inteleg
uite de ex adventisti nu tin acesta "traditie"
si nici pastele...

| JeSa a răspuns:

Buna!
Am sa ajut pe mami meu la : - salata beuf, la sarmalute, la cozonaci, la tort, la bezele si turtite cu nuci si miere, la ciorbita, la chiftelute, ...si inca ceva, dar optez sa cumpar, ar fi : -meniul prim (masline, salam ori feliute de prosciuto, sunca presata sau rulada de pui).
Desigur, avem si invitati, unul din musafiri este iubitul meu, rudele ce ne sosesc din indepartari, si mai ales preascumpul meu fratior ce locuieste la Bucuresti.
Am o bucurie in suflet, ce nu o pot exprima in cuvinte!
Numai bine!
Sarbatori Fericite, Jessy

| Matusha a răspuns:

Pai cum ar fi Craciunul fara sarmale, carnati, piftie, cozonac, din toate cate putin. Restul mancarurilor fine raman pentru Revelion, dar Craciunul are magia lui doar prin pastrarea traditiilor: miros de brad, de sarmalute, de cozonac, etc., intr-un cuvant mirosul de acasa. Sarbatori cu multa dragoste si pace in suflete tuturor.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Pai ai mei gatesc pulpe de pui, piept de pui, snitele, fac si o salata de boeuf, si nu am invitatii sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu gatesc nimichee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am un sac de invitati.Crede-ma ca nici nu stiu ce sa fac de mancare la 25-30 de persoane.
Inca ma mai gandesc la ceea ce am sa le fachappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Stefan cu mare drag si multumesc din suflet pentru invitatie dar si eu am un frate cu care voi petrece sarbatorile pentru ca mami meu nu mai este si se implineste 1 an.
@Bobo ateii nu tratesc in afara societatii, ce crezi ca daca nu cred nu traiesc sau pentru mine nu exista Craciu? exista ca pentru toata lumea, respect traditiile, chiar imi plac, m-am nascut cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@stefan49, iti multumesc din suflet pentru invitatie dar nu pot sa o onorez, am un frate si vine in tara, voi face cu el sarbatorile, inca odata multumiri.
@Bobo, daca nu cred in Isus inseamna ca nu pot petrece de sarbatori? traditiile sunt traditii, m-am nascut cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rebeca, te imbraci in craciunita sa-mi dai un cadou? devil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bro tot cadoul este al tau laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rebeca, asta se-ntelege de la sine. Sint posesiv, nu dau nimic nimanui, pastrez totul pentru mine... inclusiv craciunita laughing devil

| Iustina17 a răspuns:

Bunica mea face salata a la beof, snitele prajituri de tot felul si sarmale da am invitati(toata familia)

Răspuns utilizator avertizat