| BlackForest a întrebat:

Ce idei pentru micul dejun imi recomandati?happy

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Sunt foarte multe retete de omleta pe care le poti experimenta, pentru ca in fiecare dimineata sa para ca mananci altceva. Spre exemplu, poti incepe asa: caleste cateva feliute de ardei gras alaturi de ciuperci proaspete. Dupa cateva minute, adauga feliute de bacon sau sunca si, apoi, oul. Bate oul cu o furculita chiar in tigaie, pana se face "jumari". Alta varianta: caleste putina ceapa pana se caramelizeaza, adauga putin ton proaspat, apoi oul. Si, daca iti plac lucrurile picante, poti sa faci asa: caleste cateva feliute de salam pepperoni, alaturi de niste ardei iute, adauga oul si condimente, dupa gust, apoi, cand e aproape gata, putin porumb.

Intotdeauna, poti incerca o salata. Plina de vitamine si nutrienti, iti va da plusul de energie de care ai nevoie. Si, pentru un gust mai interesant, experimenteaza cu dressingul – poti sa faci un dressing pe baza de iaurt sau pe baza de branza topita in cuptorul cu microunde.

Taie o chifla in doua, adauga o felie de cascaval si una de sunca, apoi cealalta jumatate de chifla si tine-o in sandwich maker sau toaster cateva minute. Cald si bun!

. Adauga unui iaurt degresat cateva fructe proaspete si un strop de sirop de ciocolata. Te vei simti rasfatat cu un desert care este, totusi,... foarte sanatos!

Taie cateva mere in felii, adauga putin zahar brun si o feliuta de unt, apoi tine-le in cuptor cateva minute, pana se coc. Serveste-le cu un sos de iaurt degresat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in weekend mananc ceai cu paine prajita cu branza, sau cu biscuiti. Iar in timpul saptamanii mananc un mar dimineata pentru ca sunt la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Piept de pui sau curcan tocat, direct in tigaie fara ulei, fasole neagra 2-3 linguri (sau de oricare ai tu), putina ceapa, ardei rosu si condimente. la final 1-2 oua batute (sa nu mananci mai mult de 4-5 oua pe saptamana) si gata si micul dejun. poti sa pui o lingurita de ulei de masline peste in farfurie. pofta buna!

| Lamaitzza a răspuns:

Poti incerca fulgi de porumb cu iaurt sau lapte,ori pufarine, cu iaurt sau lapte, sunt grozave mai ales fulgii. Pofta buna! :*