| codruta_9935 a întrebat:

Ce inseamna bere "pilsner"?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Pentru prima data, berea de tip pilsner a fost fabricata în orasul Pilsen din Cehia. Aceasta a fost prima bere limpede (celalalte aveau mai multa drojdie) si practic, toate berile de tip pilsner au o densitate de 1040-1050. Majoritatea berilor produse in occident fac parte din aceasta categorie.

2 răspunsuri:
| Stelulu a răspuns:

Berea Pilsner a fost produsa pentru prima data in 1840, in Cehia (dupa cum spune si wizard_cristi), si se diferentia prin aspectul mai deschis (bere blonda), limpezime si aroma fata de berea bruna din acele timpuri.

| huxlexe a răspuns:

While Pilsner is best defined in terms of its characteristics and heritage, the term is also used by some brewers (particularly in North America) to indicate their "premium" beer, whether or not it has a particular hop character. It is generally regarded as different from other pale lagers by a more prominent hop character, particularly from the use of Saaz noble hops.