| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna  cilantro si de unde pot cumpara?

7 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Coriandru proaspat, nu boabele uscate! eu imi tai direct din ghiveci pentru salate etc happy

daniela
| daniela a răspuns:

Echivalent coriandru... boabe gasesti in orice supermarket... frunze doar in cele mari

| pepe a răspuns:

Cilantro = Coriandru - il poti cumpara din orice magazin alimentar.

| pepe a răspuns:

Nu inteleg de ce vi se pare amuzant raspunsul meu. In engleza, italiana si spaniola se spune cilantro, iar in romana coriandru = plantă aromata, folosita la prepararea mancarurilor.

| domidoc a răspuns:

Www.condimenteweb.ro/index.php? cid... Frunze de coriandru.Nu era mai simplu pe Google?[oricum, mi-a folosit si mie, ca nu stiam.]Doar la marile super-market-uri [dar eu n-am vazut niciodata].

| domidoc a răspuns:

E o diferenta de la cer la pamant intre aroma boabelor de coriandru[e mult folosit in industria mezelurilor]si cea a frunzelor.Eu mi-am pus acum cativa ani in gradina, dar...cinstit...aroma mi s-a parut...gretoasa.Poate in mancare...Greu m-am obisnuit si cu rucola.Traditia,deh...si fixismul.

| ioana_1851 a răspuns:

Inseamna coriandru in termeni populari poti sa'l iei de la magazinele alimentare sau de la aprozar.happy