| tropicsur a întrebat:

Ce inseamna anilina? De unde pot cumpara?

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Anilina (arabă an-il - planta de indigo) este o substanță lichidă incoloră, puțin uleioasă cu un miros dulceag, care devine în contact cu aerul brun-deschis. El este format dintr-un inel de benzol la care se leagă de o grupare aminică (–NH2) formându-se o legătură aromatică. Efectul alcalin al anilinei este redus de efectul mezomer.

| Puffalina a răspuns:

Sincer Nu stiam acest cuvant dar iata ce am gasit in dex :
ANILÍNĂ s. f. Substanță chimică ce se prezintă ca un lichid uleios, obținută prin distilarea indigoului sau, industrial, prin reducerea nitrobenzenului, și utilizată în industria coloranților, a medicamentelor etc.; aminobenzen, fenilamină. — Din fr. aniline, germ. Anilin.