Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce pot baga pe foc ca sa tina mai mult timp focul aprins si sa nu se consume lemne multe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.olx.ro/oferte/q-carbune-de-vanzare/, am ajutat si eu cateva cazuri cu familia mea, haine, lemne, si chestii cu care am putut sa-i ajut, sarmani oamenii, abia aveau ce pune pe masa, dar asta este lumea. I-am ajutat pe unii dintre ei sa-si faca impreuna cu primaria ajutor social, cat este de putin, erau multi in familie, au putut sa beneficieze de acel ajutor. Multi nu aveau parinti, munceau, fetele gen ca tine, in gospodarie, pregateau acea masa care o aduceau fratii mai mari. Astea sunt vremurile jegoase si nesimtite care au venit. "Aia mari traiesc pe bani", "Aia mici traiesc pe paie". Incearca daca poti sa iei legatura cu primaria, poate face ceva, pentru ca daca esti in situatia aia foarte urata, nu zic acum, in care esti chiar singura... Poate face ceva primarul din comuna/satul vostru, si pentru tine. O avea suflet. Dar este extrem de greu pe timp de iarna, vorbesc pentru ca am vazut, am daruit, si am simtit cum e sa stai pentru cateva ore intr-o casa fara prea multa caldura, e teribil!

36 răspunsuri:
| Laura78 a răspuns:

Sunt lemne care se ard mai repede, altele mai greu. Bine, sunt si mai scumpe acelea, dar te vor ajuta.

| iurii75 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De acord. În plus mai formează pe pereţii coşului(şi nu numai) o smoală care e greu de îndepărtat şi care în anumite condiţii se şi aprinde ducând la incendii.

| maricicadivorțata a răspuns:

Ai putea baga in buzunar mai multi bani ca sa iti cumperi o centrala si asa nu ar trebui sa se mai taie paduri happy

Răspuns utilizator avertizat
| Evharisto1 a răspuns:

Stejar uscat foarte bine, este cel mai bun!

| Asi82 a răspuns (pentru addya):

Lemnele verzi ard mai greu menținînd focul dar degaja mai puțină căldură de cit cele uscate. Lemnul tare cum ar fi Frasănul, Stejaru, Ulmul degaja o căldură mai mare decat Salcimu, Plopu, Teiul.