| papuciirupti a întrebat:

Ce prajituri sa fac pentru revelion?
o sa am niste musafiri si nu stiu ce sa mai fac, sa nu fie nici prea sofisticate, de la usor la mediu.

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

O prajitura relativ simpla si perfecta pentru sezonul asta, ar fi prajitura cu Fanta(mai bine zis Frutti Fresh de Tutti Frutti daca gasesti, rezulta o aroma si mai deosebita) si branza de vaci.

https://www.google.de/......ps?/search

Eu pun intre blat si crema de branza un strat subtire de gem de macese (nu prea apare in general in retetele de pe net.)

| GoldenZenith a răspuns:

Tiramisu. Poți face crema din mascarpone sau poți cumpăra o cutiuță de la dr. Oetker cu crema pentru tiramisu.
Eu de obicei fac blatul din pișcoturi înmuiate in cafea(uneori cu lichior) dar poți folosi și biscuiți (am mai văzut varianta asta).

Poți face un tort din clătite americane/normale. Pui o clătită, apoi pui gem/Nutella/Finetti sau ce vrei tu, apoi alta clătită și tot așa. La sfârșit îmbraci tortuletul in frișcă și razi ciocolata pe deasupra. Este adevărat că dacă îl faci din clătite normale o sa trebuiască să faci mai multe pentru a fi cat decât înalt tortuletul, dar crede mă că e f bun la gust.
happy

| Iunix a răspuns:

Şi eu am musafiri

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ai putea sa faci placinta cu iaurt e delicioasa daca o faci cum trebuie. Poti face cremsnit sau eclere. Sau alte feluri de placinta cu mere, branza, dovleac etc

| Kryeno a răspuns:

Tiramisu.

| pam0pam a răspuns:

Placinta cu ravase

| Messi10anonim07 a răspuns:

Tort, pizza, sarmale... bafta happy

| Nonameagain a răspuns (pentru Messi10anonim07):

Sarmalele sunt prajituri? rolling on the floor

| MIHAEALADOARATA a răspuns:

Ai putea sa faci prajitura tiramisul e foarte buna si nu iti treebe multe pentru ea

| semizew a răspuns:

Prajitura in 3 culori!
GENIALA!