| anonim_4396 a întrebat:

Ce retete sau chiar si deserturi mai sanatoase recomandati de mancat mai pe seara?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand seara nu se manaca nici un desert.
Seara se manaca usor, o bucata de carne fripta sau fiarta si ceva salata sau legume.
Seara este bine sa NU manaci deloc carbohidrati si zaharuri, fiindca se depun imediat pe corp.

| dullcat a răspuns:

Nu exista asa ceva.In general e o idee rea sa dai corpului zahar seara.

| dullcat a răspuns:

Relian, esti de-a dreptul obsedat.laughing Pune mana si citeste ce mai spun medicii in prezent. Daca lumea ar trai dupa cat de sanatos mananca, toti ar fi morti maine.
Nu am zis sa nu mai mananci nimic deoarece mori sau ajungi in universuri fictive.Continua cu interpretarile limitate, atata poti.

| vlllaaddd a răspuns (pentru dullcat):

Auzi la ea universuri fictive laughing mai vedem noi dupa ce nu mai existam sa vedem cine a avut dreptate)))

| relian a răspuns:

Deserturi sanatoase seara, pai baga si tu un tort, ala e sanatos laughing adica mult, asta daca te-ai refetit la cantitate cand ai spus sanatos.

Asa de sanatoase toate sunt sanatoase, de nu erau vedeai oamenii murind, sau nu ar fi fost acele produse acceptate la vinzare.Baga inghetata, te si raceste, dar acu nu mai ai nevoie, doar daca esti femeie si esti in calduri laughing

| vlllaaddd a răspuns (pentru relian):

Ma jur ca esti prea amuzant rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru vlllaaddd):

laughing uite si tu ce spune dullcat, nimic nu-i sanatos, deci nu mai trebuie sa maninci nimic laughing femeia asta deja a devenit violeta 2, eu asa ii zic de acum tanti violeta 2 laughing
Si asta le stie pe toate, ca si tanti violeta1, nu-i bun sa maninci zahar seara, poti muri, sau cine stie mai rau, poti ajunge in iad laughing

| relian a răspuns (pentru vlllaaddd):

Ce poti sa spui la asemenea exprimare, care produse is sanatoase laughing ei vorbesc ca si cum la magazine ar vinde aia otrava pentru sobolani pe post de alimente pentru om laughing
Dupa ei alimentele is nesatoase si sanatoase, ce o fi insemind asta numa ei stiu, doar ca nu vor sa ne zica si nou, vor numa ei sa stie, ca asa e romanu, vrea numa el sa stie si sa aiba laughing

Asa ca ai grija ce cumperi, sa nu cumva sa cumperi alimente nesatoase, trebuie sa intrebi pe tantiiiii violetele ce trebuie, asa ca date bine pe linga dinsele, sa te pui bine, altfel cine stie ce patesti mincind mincare nesatoasa laughing

| dullcat a răspuns (pentru vlllaaddd):

Pune mana si citeste niste studii, dupa aceea vorbim. Efectele zaharului, in special consumat seara, se vad in timp.In locul tau nu m-as mai lua dupa interpretarile,, inteligente'' ale utilizatorului relian, ci mi-as folosi propriul creier, mai ales cand informatia e gratis pentru toata lumea.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8848117/

https://www.healthline.com/......-you-awake

https://www.mattressclarity.com/news/eating-sugar-influences-sleep/

https://www.wellics.com/blog/sugar-before-bed

| vlllaaddd a răspuns (pentru dullcat):

Vai laughing laughing laughing vai vai de mine, chiar asa mult crezi ca zaharul te afecteaza inainte sa te pui la culcare laughing nu inteleg ce gandire poti avea laughing eu mananc zahar seara de cand ma stiu si nu am nici pe... rolling on the floor da pai ce sa mai zici si tu ca sa te crezi aia desteapta ))) auzi la ea ca isi foloseste creierul laughing ma faci sa rad

| Hyperion7 a răspuns:

De preferat ar fi sa reduci masa seara!
Asta daca vrei un somn odihnitor...

| ReddY25 a răspuns:

Un fruct

| Furnicuta000 a răspuns:

Te referi la deserturi sanatoasa sau slab calorice? Ca si o mana de fructe uscate pot fi sanatoase dar au mai multe calorii decat un tort de inghetata. Eu cand vreau sa mananc ceva dulce dar cu putine calorii mananc inghetata. Din aia simpla fara ciocolata sau alte chestii, are vreo 100kcal/100g si oricum ma satur repede pentru ca e rece si nu pot manca mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca o salata de beof ( dar fara castraveti, deoarece sunt grei pe stomac ).
Fulgi de ovaz cu dulceata
Cereale cu lapte
Salata de fructe
Carne de peste ( pestele nu ingrasa si nu e deloc greu pe stomac ).

| LaviniuA a răspuns:

Reteta proprie: fulgi de ovaz, unt, ciocolata neagra, zahar, lapte. Le pui intr-o cratita, incalzesti cateva minute si amesteci.
Daca n-ai unt si lapte: ulei si iaurt/apa.
Daca n-ai fulgi de ovaz, merge si paine. Prajesti painea in ulei/unt intr-o tigaie. Apoi presari ciocolata rasa si zahar peste paine. Inmoi in lapte daca vrei... mmmm.
In fine te descurci tu. Ideea e sa ai grasime, zahar, ceva pentru gust si cereale.
Totul e sa nu ia foc ceva. Succes.

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

Lol.Nimic din ce ai scris acolo nu e sanatos.

| LaviniuA a răspuns (pentru dullcat):

Atunci sa cumpere ingrediente bio laughing

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

Etichetele bio, organic sau natural nu inseamna absolut nimic.Nimeni nu le verifica si nu ai nicio garantie ca e asa.

| nevermind1234 a răspuns:

Fulgi de ovăz, apa, o lingură de miere (de tei, ca e bună pentru somn)
Fructe proaspete
Salată
Iaurt+miere+piure de fructe(o banană zdrobită, pară, mar ras, etc) +fulgi de cereale instant.

| melimili a răspuns:

Mai pe seara, doar rabdari prajite. Delicioase.