Ce retete simple si delicioase cu peste imi puteti recomanda?

Carnea de peste este nu doar sanatoasa, dar se si poate folosi pentru a prepara retete foarte gustoase si simple. Cei mai multi se feresc sa foloseasca pestele in bucatarie de teama ca este prea complicat sa-l prepare.
Ca sa demitizam mancarea cu peste, am ales cateva retete savuroase si simple:

Intai de toate, iata cateva sfaturi despre cum sa alegem si sa pastram pestele proaspat
  • Mirosul este foarte important, daca pestele nu are un miros dulceag, ca proaspat scos din apa si mirosul este intepator sau foarte puternic, atunci este clar ca nu mai e proaspat.
  • Pestele trebuie sa arate proaspat: ochii sa fie limpezi, carnea sa fie ferma si fara pete maronii (este valabil si pentru pestele file).
  • Ca regula de pastrare, ca pestele sa nu se strice dupa ce l-ati cumparat proaspat, el poate fi tinut o zi sau doua in frigider, dupa aceea trebuie neaparat congelat.

Incepem cu o reteta extrem de simpla, greceasca, in care se foloseste peste de mici dimensiuni (hamsie, stavrid).

Peste mic la cuptor

Ingrediente:
1 kg de peste mic;
sucul de la o lamaie;
1 ceasca de ulei;
4 catei de usturoi taiati marunt;
oregano;
sare si piper.

Mode de preparare:
Curatati pestele, indepartati capetele, spalati-l si scurgeti-l de apa. Puneti pestele intr-o tava rotunda pentru copt, adaugati sucul de lamaie, usturoiul, sarea, piperul, oregano, uleiul si bagati la cuptor, la foc mediu, pentru 25 de minute.

Salata asiatica cu peste

Ingrediente :
2 bucati de peste file sau medalion (ton/ crap/ somon);
susan alb si negru;
2 linguri de ulei pentru prajit;
2 mandarine (proaspete sau din compot);
1 ardei rosu, taiat fasii;
1 ceapa rosie, taiata julien;
2 tomate taiate in sferturi;
1 castravete mic, taiat in sferturi, pe lung;
1 salata iceberg sau salata verde;

Pentru dressing:
10 ml sos de soia;
2 linguri ulei de susan;
1 lingurita de otet balsamic;
un varf de cutit de ghimbir pulbere;
un praf de piper.

Preparare:
Se decojesc mandarinele (este recomandat sa se indeparteze si pielita de pe fiecare felie, daca sunt din compot ele sunt deja decojite). Pe o farfurie intinsa, in forma de patrat si mare se pun legumele: salata si ceapa se pun in mijlocul farfuriei, iar pe margini restul legumelor si bucatile de mandarine. Se amesteca ingredientele pentru dressing si se toarna peste legume. Puteti folosi dressing-ul si ca sos pentru peste.

Pestele (proaspat sau decongelat) se da prin amestecul de susan alb si susan negru, apoi se frige intr-o tigaie incinsa, in cele doua linguri de ulei.
Dupa ce se prajeste pestele, se asaza pe acel pat de salata din mijlocul farfuriei.

Sardine in foi de vita

Ingrediente:
500 de gr. de sardine;
cate o jumatate de frunza de vita de vie pentru fiecare sardina;
2 lamai;
2 pahare de vin alb;
sare si piper.

Preparare:
Spalati sardinele, indepartati solzii si eviscerati-le. Nu este neaparata nevoie sa indepartati capetele. Infasurati fiecare sardina in frunza de vita si puneti-le intr-o tava, bucatile sa fie apropiate una de cealalta. Puneti sare si piper, apoi sucul de la o lamaie. Apoi puneti un strat de felii de lamaie (de la a doua lamaie) deasupra pestelui. Lasati la cuptor pentru 15 minute, la foc moderat. Dupa ce puneti bucatile de sardine in farfurie, turnati sosul ramas in tava peste pestele din farfurie.

Pastrav in stil asiatic

Ingrediente:
4 bucati de file de pastrav;
2 lingurite de sos de soia;
sare si piper dupa gust;
1 lingurita de zahar alb;
1 lingurita de ulei de masline sau de susan;
1 lingurita de usturoi pisat;
1 lingurita de ghimbir proaspat si pisat (se poate pune si pulbere);
4 bucati de ceapa verde, taiata.

Preparare:
Puneti peste fileurile de pastrav sosul de soia. Asezonati cu sare, piper si zahar, puneti de-o parte.
Incingeti uleiul de masline intr-o tigaie, la foc mediu spre mare. Adaugati usturoiul, ghimbirul si ceapa verde, lasati-le sa se prajeasca pana ce prind culoarea auriu inchis. Adaugati fileurile de pastrav si prajiti pentru aprox. 3 minute, pana ce devin maronii si crocante. Intoarceti fileurile pe cealalta parte si prajiti-le inca trei minute, pana ce sunt gata. Se poate servi cu orez si pastai de fasole verde.

Somon la gratar

Ingrediente:
4 fileuri de somon;
½ ceasca de ulei vegetal;
½ ceasca de suc de lamaie;
4 cepe verzi, taiate in felii subtiri;
3 lingurite de patrunjel verde maruntit;
1 lingurita si jumatate de rozmarin proaspat;
o jumtate de lingurita de sare;
un praf de piper.

Preparare:
Puneti somonul intr-o farfurie intinsa.Combinati ingredientele ramase si amestecati-le bine. Puneti deoparte un sfert de ceasca pentru a stropi pestele in timp ce se gateste si puneti restul de sos peste peste, pentru a se marina. Acoperiti pestele si bagati la frigider pentru 30 de minute. Scurgeti sosul marinat ramas in farfuria cu peste, apoi puneti pestele pe gratar, cu pielita in jos, pentru 15-20 de minute. Ungeti din cand in cand pestele cu sosul pus de-o parte.

Acum ca stiti sum sa alegeti pestele si cunoasteti deja cinci retete, nu va ramane decat sa testati ceea ce ati aflat in acest articol.
Pofta buna!
4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Cate un pastrav de persoana. Se curata. Se unge cu putin ulei si s umple cu cateva fasii de ardei, putin usturoi pisat si o bucatica de ardei iute. se condimenteaza cu sare si citiva stropi de lamaie. Se pune in folie de aluminiu si se baga la cuptor

sau macrou afumat. Se curata de oase, se rupe fasiute fasiute si se combina cu cartofi fierti taiati ca pentru salata orientala, cepa taiata pestisor tinuta un pic in apa, frecata cu sare si otet, rondele de castraveti murati si ulei de masline. Se condimenteaza dupa gust cu sare si piper.

cate o rondea de somon pentru fiecare persoana. se prajeste somonul pe gratar si cand se serveste se pune peste el un sos dulce acrisor de capere (30 g faina, 150 g smantana,
50 g capere, 100 ml ulei, 1 pahar apa sau de supa de carne,
sare, piper, zeama de lamaie Mod de preparare:Faina se adauga in ulei, se amesteca si se pune apa, amestecand continuu pentru a nu se face cocoloase, se lasa 5 minute la foc mic pana se ingroasa. Se adauga apoi smantana, caperele si se lasa sa dea in 2-3 clocote. Se pune sarea si piperul. Se serveste cald. In loc de apa sau supa de carne se mai poate folosi vin alb. se stropeste cu zeama de lamaie dupa gust)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa fac cate ceva din cele de mai sus!

| AsU_2581 a răspuns:

Ingrediente

6 file peste cu piele (macrou)
1 lamaie
oregano
3 linguri ulei
sare, piper

Preparare

1. Am dezghetat pestele in lapte. L-am scurs si uscat cu servetele de bucatarie ca sa se faca crocant deasupra.
2. L-am dat cu sare si piper pe ambele parti. Am presarat oregano, tot pe ambele parti.
3. L-am stropit cu suc de lamaie.
4. L-am asezat in tava cu hartie de copt cu pielea in sus si l-am stropit si cu ulei.
5. L-am dat la cuptor la 220C pentru 15 minute.
6. Am servit cu felii de lamaie. Puteti servi si cu o garnitura de cartofi natur.

| savion a răspuns:

PESTE UMPLUT -crap - se taie in lung si se scoate pielita si oasele, se sareaza carnea si se da prin masina de tocat cu o ceapa cruda, se amesteca cu doua galbenusuri de ou si cu albusurile batute spuma putin zahar si piper alb dupa gust, se amesteca bine se pune pe planseta o hirtie pergament unsa cu putin ulei se pune comp.si se ruleaza bine se string capetele sa nu iasa pestele In oala se caleste o ceapa se pune sare piper se introduce capatina pielea si oasele si apa se lasa sa dea un clocot dupa care se pune rulada de peste se fierbe acoperit la foc potrivit in jur de 1h-2h Dupa fierbere se lasa tot acoperit la racit Din zeama in care a fiert se strecoara si se fierb 2 morcovi si 2 cartofi D upa racire se scoate rulada de peste se aseaza pe platou linga care se pun cartofii si morcovii si zeama strecurata Se introduce la rece pentru. a se forma gelatina Se serveste rece cu garnitura de salata de sfecla rosie cu hrean POFTA BUNA -reteta evreieasca