| iuliana21 a întrebat:

Ce sa gatesc azi...niste sfaturi va rog mult. tin sa specific suntem doua persoane...eu si prietenul...multumesc

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Pregatesti 4-6 bucati-catei usturoi, 1-2 linguri de otet, 2-4 ardei rosii si verzi, 2 rosii, sare, piper dupa gust in loc de ardei iute, 1 legatura patrunjel, apa cat sa acopere carnea, .se curata usturoiul, se taie felii subtiri si se pune in otet, se frige carnea (daca nu ai gratar pune-o pur si simplu intr-o tigaie dar fara ulei, trebuie sa-i dai putin o tenta de copt), se taie fisiute de 1 cm lungime ardeii, rosia se opareste in apa doua minute pentru a i se inlatura coaja, se taie ca si ardeii, se pune apa la fiert, se pune carnea piept, pulpe, aripi (pieptul dezosat celelalte pot fi si cu os, dau gust mancarii), cand da zeama in clocot se adauga ardeii si rosiile, cand da iar in clocot se adauga usturoiul, se mai fierbe pana cand trece furculita prin carne, se da de-o parte si se pune patrunjelul verde tocat. Cu mamaliguta este super, dar merge si cu paine. Of, de cand scriu faceam saramura. Succes si pofta buna.

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Saramura de pui este simplu de facut si repede... Piept de pui sau pulpe, le coci pe gratar, intre timp...revin...

daniela
| daniela a răspuns:

Pai ia sa facem o macare studenteasca rapida de tot : 5 cartofi taiati cuburi mai mari si prajiti, un piept de pui taiat cuburi si pus putin la inabusit cu ceapa si vreo 4-5 ciuperci taiate in feli mari.Cand sunt gata si sosul care apare de la ciuperci evaporat, se adauga cuburile de cartofi si se condimenteaza. Se adauga 2 oua si se amesteca in continuu pana se prajesc. Se pune putin marar si se rade cam 100 g de cascaval. Pofta buna.

| Wtf9000 a răspuns:

O carte de bucate are sute de retete. Pune-te pe citit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ficatei de pui...40 minute...garnitura de cartofi nature...30 minute... sau salata de sezon (varza, salata, rosii, castraveti, ceapa etc)...15 minute. Intr-o ora ai ceva complet.