| madagascar a întrebat:

Ce sa m-ai fac de mancare? vreau si eu niste idei.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

PAPRICAS DE PUI CU SMANTANA
Iti trebuie:
- 1 kg piept de pui
- 4 - 5 cepe
- 200 g smantana
- zeama de la 1 lamaie
- 3 linguri de faina
- 1 lingura de boia de ardei DULCE
- sare, piper, ulei
- 1, 5 l apa
- patrunjel verde tocat marunt.

Pregatesti asa:
- toci ceapa marunt si o calesti in ulei pana devine sticloasa/pui ulei doar atat, cat sa se acopere fundul cratitei, in care vei prepara mancarea/
- adaugi boiaua, amesteci, pui carnea taiata bucati potrivite, cubulete 4/4 cm, sare piper si apa.
- amesteci totul, pui capacul si lasi sa fiarba la foc potrivit, timp de aprox. 1 ora
- in acest timp, amesteci foarte bine smantana cu faina si zeama de la lamaie
- dupa ce a fiert papricasul, torni smantana il el, amestecand continuu, lasi sa mai dea 2 -3 clocote, apoi iei oala de pe foc
- adaugi patrunjelul.
Acest fel de mancare este delicios si deosebit de satios.
POFTA BUNA!

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Hai sa-ti mai dau o reteta la fel de usoara.
STUFAT DE PUI

Ingrediente:
- 1 kg carne de pui/piept, pulpe, aripi sau chiar un pui intreg dar transat bucatele/
- 1/2 ceapa verde
- 1/2 usturoi verde
- 1 cana suc de rosii
- 1 lingurita de faina
- 1 cescuta/pentru cafea/ cu ulei
- sare dupa gust
- 1 lingura otet.

Mod de preparare:
- ceapa si usturoiul se taie bucati lungi de 4 - 5 cm sau daca ai timp le poti impleti coronite cu un diametru de 4 cm
- acestea se oparesc in apa clocotita,
- se calesc in ulei si de dau intr-o parte
- in aceslasi ulei se calesc bucatile de carne
- carnea, ceapa si usturoiul se pun intr-o cratita, se adauga apa doar atat cat sa le acopere si se fierb inabusit 15 minute
- se adauga sosul de rosii si faina desfacuta in doua linguri de apa, sarea si otetul
- se fierbe la foc mic pana carnea este fiarta.

POFTA BUNA.

| Alina_9354 a răspuns:

Pui pe sticla:X, cioarba radauteana(cu piept de pui):X

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Chiar! Uite că vin-e lun-a m-ai şi nu ştiu ce ar trebui să m-ai fac? Ma-i m-ă gândesc.

| marsy a răspuns:

Cartofi prajiti big grin
piurea de cartofi
cartofi copti cu branza de vaci