| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu marfa care iese arsa din brutării?
Adică pâinea, covrigi și alte produse care nu au un aspect plăcut și /sau se ard și nu pot fi puse la vânzare.
Știu că se pune in niște saci, e cântărită, dar mai apoi unde e trimisa și ce se face cu ea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate face pesmet sau se poate da ca furaj, la animale.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un tanar ar spune: la gunoi. Noi, cei batrani, spunem ca se poate baga in apa, se lasa sa se inmoaie si se poate da la porci, pasari, caini, etc.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Banuiesc ca si un tanar isi poate da seama ca ceva atat de hranitor si de ieftin nu merita aruncat. Daca ai o sursa de asa ceva si ai ceva curte, trebuie sa fi si prost sa nu te gandesti ce animale ar fi mai bine sa ti.

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

Corect, dar prima reactie a unui tanar a fost: se arunca! Raspunsul meu era cu adresa.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Inteleg acum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La gunoi cel mai probabil.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu cum procedeaza fiecare societate, sau care este legislatia, dar la hotelul la care am lucrat, zilnic erau niste butoaie de resturi de mancare amestecata, care erau ridicate de niste fermieri (cu care exista contract), care probabil hraneau porci cu alea.

| dullcat a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=atOPUuGkfF8 S-ar putea intampla asta, daca am fi destepti.

| anonimg a răspuns:

Fabricile o vând firmelor care comercializează produse furajere (hrană pentru animalele domestice).
Oamenii cumpără pâine uscată și o dau la porci, înmuindu-se în lături.

| sweetys a răspuns:

La cat de tehnologizat a ajunst totul, slabe sanse sa se mai intample asa ceva. Probabil sunt "aruncate" (luate de personal acasa) sau daca este mult mai avantajos, se va trimite sa se faca pesmet.

| Ilovedinero a răspuns:

Pai din painea uscata se face pesmet, se extrage amidon si etc deci. se poate folosi la altceva cel mai probabil