| vreaubebe a întrebat:

Doresc sa devin importator de marfa din china spre a o pune in vanzare la noi. in mod legat. ce trebuie exact sa fac? multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Im primul rand trebuie sa ai o firma, intr-o forma juridica din cele prevazute in Legea 31/1990, parerea mea este ca SRL este cea mai adecvata, este cel mai usor de infiintat si cere cel mai mic capital social, se poate cu asociat unic si 200 lei capital social. Depui capitalul social la o banca si te duci la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau. Aici faci rezervarea denumirii firmei, iti pot face actul constitutiv, cu obiectul de activitate care il vrei si afli tot ce ai nevoie pentru inceperea activitatii. Dupa infiintarea firmei trebuie sa ai un spatiu pentru magazin sau depozit, depinde daca vrei sa faci comert en-gros ori en-detail si cauti producatorii marfurilor pe care vrei sa le importi si sa faci contracte cu acestia. Succes si numai bine!