| Utilizatoare123 a întrebat:

Ce se poate intampla daca imi spal (separat!) rufele albe, dar cu detergent pentru rufe colorate?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai face asta?

| Utilizatoare123 explică (pentru darrio2007):

Pentru ca nu inteleg diferenta dintre detergent pentru rufe albe si detergent pentru rufe colorate. Da, la colorate nu poti folosi detergent pentru rufe albe, ca le afecteaza culoarea, dar invers?

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa se spele.

| Fatamuntilor a răspuns:

Niciodata nu am cumparat detergent separat.
Adevarul e ca nici nu prea am rufe albeCateva prosoape, nu am observat nimic special.

| MarianWLF a răspuns:

Detergentul pentru rufe colorate e lipsit in teorie de substante care ataca culoarea din tesaturi, nu se intampla nimic daca speli rufe albe cu el.

| SuNaM a răspuns:

N are nici o treaba. Detergentul de rufe colorate doar da culoare mai vie rufelor. Invers e periculos, gen sa folosești detergent alb la rufe colorate ca dacă are clor le-ai decolorat

| Utilizatoare123 explică (pentru SuNaM):

Da. Tu ai incercat vreodata? Sa speli albe cu detergent pentru colorate?