| laurentiu80 a întrebat:

Ce se poate manca la o cina romantica?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Eu pentru o cina romantica as alege ceva rafinat si usor, de exemplu file de peste cu orez, pui cu sos si cu legume, creveti cu cartofi prajiti, o friptura de vita, salate, iar ca desert, Tiramisu, crema de zahar ars sau o salata de fructe.
Conteaza si ceea ce ii place ei. Daca sunteti la restaurant, bineinteles ca va alege ea, dar daca sunteti acasa, trebuie sa tii cont de gusturile ei in primul rand, n-ai vrea sa ii faci un gratar la care ea sa iti spuna ca e vegetariana, nu? Succes!

17 răspunsuri:
| davidtm a răspuns:

Fasole,orez simplu, si niste apa ceva.de recomandat de la robinet.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Un meniu complet, dar fara cartofi prajitiri, hamburgeri, chestii de genul. Ara foarte vulgar aceste lucruri la o cina romantica. De preferat un local dragut, armonios, unde sa merite sa faci o cina romantica! Mai bine un meniu, si asa nu este nici o problema

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://romantism.gustos.ro/
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici nişte idei bune,
http://www.teoskitchen.ro/2009/10/idei-de-meniu-pentru-cina-romantica.html
Te pup!

| Kriss96 a răspuns:

Eu as alege spaghetele. Unde mai pui si ca e tipic cinelor romantice happy

| raresbarbier a răspuns:

In primul rand mediul ambiant. localul sau locatia trebuie sa fie propice unei cine romantice, luminozitatea incaperii mai redusa si prezenta lumanarilor nu trebuie sa lipseasca,winking. Cred ca se preteaza un meniu usor care poate incepe cu o salata dupa care poate continua cu o friptura si o garnitura de legume de exemplu, trebuie introdus in meniu si mancare preferata a partenerului. Deasemenea vinul sau sampania nu trebuie sa lipseasca iar desertul unul usor. o tarta sau o salata de fructe. Cred ca poate fi o cina perfectawinking

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Conserve cu peste.

| OmuFoarfeca a răspuns:

Pai niste cartofiori prajiti cu o bucatica de ceafa de porc, apoi merge o mancare de fasole cu costita sau o ciorba de perisoare iar la desert prajitura cu marmelada. Sper ca te-am ajutat, aa da, iar dupa asta puteti sparge niste seminte de floarea soarelui(sau dovleac, dupa preferinte) cu cola bineinteles! Batfta!

| morningstar a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Eu cred ca glumesti laughing) Mancare de fasole pe seara si mai ales cu o asa ocazie? Cat despre spart seminte...foarte romantic sa scuipi pe masa sau pe jos in restaurant cojile. Doamne fere"!

| OmuFoarfeca a răspuns (pentru morningstar):

Da,a fost doar o gluma.Cat despre cina romantica in mare parte sunt de acord cu cele mentionate mai sus...ma bucur totusi ca ai prins-o.

| morningstar a răspuns (pentru OmuFoarfeca):

Eu pentru o cina romantica as alege ceva rafinat si usor, de exemplu file de peste cu orez, pui cu sos si cu legume, creveti cu cartofi prajiti, o friptura de vita, salate, iar ca desert, Tiramisu, crema de zahar ars sau o salata de fructe.
Conteaza si ceea ce ii place ei. Daca sunteti la restaurant, bineinteles ca va alege ea, dar daca sunteti acasa, trebuie sa tii cont de gusturile ei in primul rand, n-ai vrea sa ii faci un gratar la care ea sa iti spuna ca e vegetariana, nu? Succes!

| Karmesytta a răspuns:

Cel mai romantic e un muschi file, cotlet sau piept de pui cu un vin rosubig grin sau spaghete

| simplyM a răspuns:

Pai cauta un meniu complet

| E03043036 a răspuns:

In primul rand mediul ambiant. localul sau locatia trebuie sa fie propice unei cine romantice, luminozitatea incaperii mai redusa si prezenta lumanarilor nu trebuie sa lipseasca,winking. Cred ca se preteaza un meniu usor care poate incepe cu o salata dupa care poate continua cu o friptura si o garnitura de legume de exemplu, trebuie introdus in meniu si mancare preferata a partenerului\rei. Deasemenea vinul sau sampania nu trebuie sa lipseasca iar desertul unul usor. o tarta sau o salata de fructe. Cred ca poate fi o cina perfectawinking

| Petrisor_Andrei_1990 a răspuns:

Salutare as dori si eu o sugestie ce fel de mancare ar prinde bine pe langa o lasagnia la o cina romantica?

| laurentiu80 explică (pentru Petrisor_Andrei_1990):

Pai lasagna se serveste la felul 2, este foarte consistenta si nu cred ca ar mai trebui ceva. Totusi fiind o mancare specific italiana, ai putea servi inainte niste creveti cu garnitura de pmodori secchi, fara usturoi, care sunt f usor de digerat, totul acompaniat de un vin alb sec sau demi-sec.

| Petrisor_Andrei_1990 a răspuns:

Salutare, as dori si eu o sugestie? ce fel de mancare ar prinde bine pe langa o lasagnia la o cina romantica?