| anabellafeonix a întrebat:

Ce stiti despre wasabi?

Răspuns Câştigător
| iRaul a răspuns:

Wasabi? Sosu ala iute ce ti-l da la restaurantele cu sushi?
Daca despre ala, e un sos verde, iute ca insusi satana, pe care daca vrei sa nu fie asa iute, il amesteci cu sos de soia si condimentezi dupa gust.
E cateodata asociat cu mustaru, dupa preparare.
E o radacina ce creste in Asia.
E asa iute pentru ca nu trimite vaporii in jos pe limba ci ii trimite spre nas.
Are multi carbohidrati, fibre si proteine asa si asa, iar grasimile si caloriile sunt putine.
Cam atat. big grin

7 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Mie imi plac alunele in crusta de wasabi, sunt absolut delicioase, chiar daca iti desfunda bine nasul si iti dau lacrimile laughing Sosul presupun ca este cam la fel de tare.

| anabellafeonix explică:

Am uitat sa mentionez wasabi (sos)

| anabellafeonix explică:

Stiu ca sunt si chipsuri cu wasabi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti iese pe nas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miam-mi-am!
Este pasta de hrean japonez, la ei spre deosebire de hreanul romanesc se foloseste si tulpina. Deosebit de bun la sushi si carne fiarta. Eu iau mereu de la Cellgros, au la raionul de condimente exotice.

| 1Q a răspuns:

Este un tip de peste japonez care se gateste si se serveste ca preparat la restaurantele chinezesti

| UnidoxTheSolutab a răspuns:

Este denumit "hreanul japonez"
creste in japonia este foarte iute si esti "ruda"cu ridichea hreanul etc.