| FabianelSHAF a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce este wasabi ul.

Răspuns Câştigător
| Alexutzu5276 a răspuns:

WASABI este un sos foarte iutewinkingFUNDA?smug

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
WASABI
Hrean japonez, este o plantă din familia plantelor crucifere, bogat în vitamine. Planta crește în mediul natural în văile din munții Japoniei dar poate fi întâlnită în plantații și în Canada, Australia sau SUA.
Rădăcina proaspăt rasă se consumă asemănător cu hreanul. Wasabi este mult mai picant și are un gust asemănător cu hreanul, puțin mai amar. În Europa, Wasabi în stare proaspătă este greu de procurat din magazine, de obicei se găsește sub formă de pudră care în combinație cu apa formează o pastă groasă. Se poate găsi de asemenea sub formă de pastă în tuburi.
Wasabi în combinație cu sos de soia, ghimbir, usturoi și coriandru se folosește la marinarea peștelui sau cărnurilor.
Am auzit ca cica in bucătăria japoneza wasabi amestecat cu sos de soia este condimentul perfect pentru sushi sau sashimi.
Wasabi mai înseamnă "floarea soarelui din munți". Numele provine din locul unde crește planta. Datorită schimbărilor civilizației este din ce în ce mai greu de găsit în stare naturală.
Te pup!

| broxi a răspuns:

Wasabi este cunoscut și sub numele de „hrean japonez". Rădăcina este folosită ca și condiment și are un gust extrem de puternic.

Spre deosebire de ardeiul iute care irită papilele gustative, wasabi produce vapori care irită căile nazale.

| barzugeorgik99 a răspuns:

Wasabi este un fel de hrean japonez foarte foarte iute. Daca vrei sa stii ce gust are sunt chipsuri Lays cu wasabi.Pentru mine are un gust EXECRABIL.