Întrebare recomandată | VulpeaDinUmbra a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa eviti ingalbenirea hainelor?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa le speli si sa le usuci foarte bine, fara sa le calci, asa se pastreaza ani multi, fara sa se ingalbeneasca.
Rufele calcate se ingalbenesc dupa mai multa vreme.
Ies totusi la spalat, daca le pui in apa cat mai fierbinte cu bicarbonat de sodiu.

Am avut cateva camasi albe ale sotului pe care nu le-a mai imbracat cativa ani si s-au ingalbenit la guler si maneci.
Am facut o pasta groasa de bicarbonat de sodiu cu apa si am pus-o peste petele galbene. Am lasat peste noapte acea pasta pe camasi si a doua zi am scuturat bine camasile si le-am pus la spalat in masina, cu un ciclu normal de spalare. S-au curat si s-au albit foarte frumos.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Violleta2022):

Ies si urmele de murdarie asa? Sau doar petele galbene?

| Violleta2022 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Am explicat mai sus, ca dupa ce pui pasta de bicarbonat si lasi 12 ore cel putin pe lucru respectiv, scuturi bine lucrul ( ca sa cada tot bicarbonatul deja uscat) si apoi pui in masina de spalat rufe, cu detergent, si speli cu cat mai calda. Bineinteles ca ies si urmele de murdarie cu ocazia asta.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Violleta2022):

Dar iese si daca speli de mana nu? Sau doar in masina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Sigur, ar trebui sa iasa si de spalat de mana.

| dinaprilie a răspuns:

Sa pui solitie de aia care vand ei ca sa nu se ingalbeneasca ainele.

| Anakmrunja21 a răspuns:

Ai nevoie de un detergent puternic, care nu decoloreaza hainele, dupa parerea mea

| DorelPotcoava12 a răspuns:

Sa nu te mai pisi pe ele

| Mireljoaca a răspuns:

Spalate!