| wintage a întrebat:

Ciocolata amaruie e de post?
M-am uitat la ingrediente la Schogetten cu 65% cacao si scrie :
masa de cacao, zahar, praf de cacao (puternic degresat), unt de cacao, zer pudra indulcit, emulgator (lecitina de soia), aroma naturala de vanilie.
Nu vad sa contina lapte sau alti derivatii.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zerul este derivat din lapte, deci nu este de post.

| wintage explică (pentru Brigaela):

Aaa.da! Nu am observat aia. Sau am observat si nu am inteles la prima vedere ce inseamna. Multumesc mult!

| madamadalinuta a răspuns (pentru Brigaela):

Se spune zarulwinking
nu zerul 2000 si ceva de raspunsuri corecte, si nu stie atat straight face frumoswinking

| wintage explică (pentru madamadalinuta):

Amice, zăr se zice la tara. Zer se zice la oras.
Si eu am scris sus la ingrediente "zer pudra indulcit". Daca ar fi o greseala ar fi fost vina mea.

| Brigaela a răspuns (pentru madamadalinuta):

Era vorba despre zerul din lapte, nu despre zarulul de la jocurile de noroc. Uite explicatia in DEX: http://dexonline.ro/definitie/zer

| wintage explică (pentru Brigaela):

Nu despre zar vorbea el/ea. Vorbea despre zăr. Asa se zice in Ardeal sau in alte regiuni la zer. Este un regionalism.

| Brigaela a răspuns (pentru wintage):

Dar oricine are 4 clase stie ca zăr este un regionalism, ma mir ca poate fi atat de rau intentionata. Nu de alta, dar rad si curcile.

| wintage explică (pentru Brigaela):

Asta e.

| madamadalinuta a răspuns (pentru Brigaela):

Du-te tuwinking ce ciudat si tu fiind vaca, nu razi?

| Brigaela a răspuns (pentru madamadalinuta):

Sa-ti fie rusine!

| madamadalinuta a răspuns (pentru Brigaela):

Scumpa, mi-ar fi rusine daca nu as fi spus un adevar, spre dezamagirea ta AM SPUS UN ADEVAR.

| Brigaela a răspuns (pentru madamadalinuta):

Ti-am demonstrat cu DEX-ul ca nu ai dreptate si ca te faci de ras, dar nu reusesti sa intelegi si sustii in prostie ca nu e asa. Asta spune multe despre persoana ta si despre posibilitatile tale de intelegere. Nu e vorba de dezamagirea mea, e vorba despre DEX care te contrazice, asadar imbatabil. Greu, foarte greu...

| madamadalinuta a răspuns (pentru Brigaela):

So. eu nu vorbeam de faza cu DEX-ul. Si vad ca tu esti genul acela de persoana PLICTISITOARE! fara suparare.
Adica, na! in afara de DEX, carti, explicatii logice, NU STI NIMIC!
gandeste femeie, ca o sa iesi in societate, si acolo trebuie sa comuniciwinking nu e vorba numai de DEX,
sper ca il iei pe asta ca si un sfatwinking
e spre binele tau.
SI nu o luat in nume de rau!

3 răspunsuri:
| sensa a răspuns:

Da.e de posthappy

| sensa a răspuns:

Oricum...nu cheltuie astia atat sa puna lapte sau oua.chimicale ca'e'ieftinewinking