| raluca45 a întrebat:

Ciorba ingrasa? Am auzit multa lume spunand ca ciorba ingrasa si pe de o parte au dreptate pentru ca largeste stomacul, dar tind sa cred spre cealalta parte, adica ca ea nu ingrasa pentru ca se digera cel mai repede. Nu mai inteleg nimic. Stiu, conteaza cantitatea, dar vreau un raspuns sigur. Multumesc.

9 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Ciorba este sanatoasa, fie ca este vorba despre ciorba de legume, pasare sau chiar porc. Atata timp cat este bine pregatita, fara mult ulei, multa grasime, delikat in exces este o mancare sanatoasa, plina de vitamine si nutrienti, datorita legumelor.

Un castronel de ciorba chiar este indicat sa mananci, nu largeste stomacul, stai linistita, ba chiar il curata de eventualele toxine si e o mancarica usor de digerat.

Nu-ti mai face probleme de acest gen, nu ai de ce, poti consuma ciorba zilnic.

Chiar si o ciorba mai grasa, cu delikat, tot e mai sanatoasa decat o portie de cartofi prajiti sau o masa fast-food.

Numai bine happy

| Zenithf a răspuns:

Nu de la mancare te ingrasi, ci de la junk food si de la lipsa de miscare. Ca sa slabesti, sau sa-ti mentii silueta, cea mai mare greseala pe care o poti face este sa renunti la masa.

| pietrean a răspuns:

Ciorba de legume,chiar si cea de pui(fara grasime) nu are cum sa ingrase, daca nu pui smantana, iaurt gras, paste fainoase, cartofi.Chiar este indicata(mai ales daca pui bors de putina nefiert),deoarece are fibre de la legume(umple stomacul, nu te constipi), are lichid si te hidrateaza, legumele fierte mai putin, isi mai pastreaza din vitamine.Si bineinteles,mancata fara paine, poate doar o felie de paine integrala cu tarate, cu seminte, paine de secara(si acestea au fibre, care tin de foame).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stresa cu treaba asta. Nu ingrasa si nu mareste stomacul, cum se spune. Oricum dupa ce mananci o ciorba bei mai putina apa decat dupa ce mananci ceva solid. Deci tot pe-acolo e. Pe de alta parte, putina grasime face bine pentru ca vitaminele A, D, E si F se absorb doar in prezenta grasimii/uleiurilor. Nu trebuie decat foarte putin pentru ca acestea sa fie absorbite. Ne ingrasam pentru ca creierul tine rezerve atunci cand stie ca nu-si primeste in mod regulat. Cand stie ca ii dai regulat tot ce ii trebuie atunci cedeaza din rezerve. Creierului ii trebuie in jur de 2 ani pentru a se reseta. Poti sa pui putin iute in ciorbele tale pentru ca iutele imbunatateste metabolismul, grabeste arderile si asta va duce la pierderea in greutate. Asta doar in cazul in care nu ai probleme cu stomacul.

| Satango a răspuns:

Buna!

In fuctie de ciorba poti sa iti dai seama care cat ingrasa. Desigur ca, orice ciorba ingrasa dar in anumite cantitatii. Astfel, te poti informa de aici:
http://calorii.oneden.com/tag/calorii-ciorba/.
Bafta!

| thalyslly a răspuns:

Depinde si de ciorba
exista cure de slabire cu ciorba de varza
daca ciorba are carne grasa si smantana normal ca ingrasa

| petre059 a răspuns:

O farfurie de ciorba nu ingrasa chiar daca are si o bucata de carne,mai tare te ingrasa,dulciurile,ciocolata,chipsurile, kebabul, sau Mc-urile.O farfurie pe zi te ajuta la o digestie mai buna, te fereste de constipatii, asa ca mananca fara grija.

| ion933 a răspuns:

Iti face burta mai mare dar nu se pune grasime pe ia iii un fel de 2 feluri

| Cipri99 a răspuns:

Pai ingrasa dar depinde si de ce ciorba ce carne a fost daca nu a fost ce legume etc ce pune in ea una de legume nu prea ingrasa dar depinde ce ciorba