| dodoro2 a întrebat:

Ciorbele si supele facute acasa ingrasa?

Răspuns Câştigător
| everystudent.ro a răspuns:

Depinde cum sau cu ce sunt facute si cum si cand sunt consumate. Daca sunt grase si mai au in ele si cartofi si paste fainoase si pe langa asta sunt consumate la masa impreuna cu paine, da pot sa ingrase mai ales daca le mananci seara tarziu si/sau in cantitati mari. Eu prefer supele/ciorbele slabe care daca au in ele cartof sau paste (de regula una din ele) le consum fara paine si cu cel putin 2 ore inainte de culcare (de preferat 4 ore). Ideal este sa servesti cina in jurului orei 18-19 asta daca mergi la culcare in jurul orei 22-23. Si ce conteaza mult ca sa nu te ingrasi este miscare in aer liber cat de multa! Si inca un lucru: oricum ai arata, esti o fiinta pretioasa, nu uita! Succes.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atâta timp cât sursa de grăsime (ulei, carne grasă) este minimă, nu îngraşă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt din zarzavaturi nu ingrasa, dar ciorbele si supele tipice romanesti sunt foarte grase, au zarzavaturi calite, carne de porc, gaina de casa, cartofi din belsug sau legume.
O ciorbica din praz si fasole verde, sau o supa de mazare, stevie, loboda ar fi mai buna, nu au atatea calorii si este si depurativa, la care poti adauga si 2-3 linguri de ulei de masline la oala de supa.

| CC7 a răspuns:

1.Depinge cum sunt facute.
2.In cazul in care sunt grase si sunt in exces, stomacul se va obisnuii asa si se va ingrasa

| tpuguru a răspuns:

Conteaza foarte mult ce fel ce ciorbe sau supe - daca mananci ciorba de varza nu ingrasa, dar daca pui 3 cutii de smantana.

| dodoro2 explică:

Multumesc pentru raspunsuri dar faza e ca eu vreau sa ma ingras si vroiam sa stiu daca ciorbele facute de mama o sa faca asta daca mananc mai mult