| gaby_florea a întrebat:

Cu ce pot inlocui cafeaua?

Răspuns Câştigător
| gemina42 a răspuns:

Incearca ceaiul verde sau cel negru.

15 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa se renunte la cafea, exista si alte bauturi cu efecte similare. S-au facut variate combinatii pentru a se incerca inlocuirea cafelei. Astfel, in prezent, exista nenumarate produse ce pot fi consumate in locul cafelei.
Cicoarea
Cicoarea are un gust asemanator cu cel al cafelei. Da rezultate excelente si nu are efecte negative. Este excelenta in cazul activitatiilor intelectuale intense, ajuta la tranzitul intestinal si ofera energie (indeparteaza starile de somnolenta, astenie). Contine fier, magneziu, fosfor, calciu si foarte multe vitamine. Cicoarea este recunoscuta si pentru proprietatile sale de a creste secretia biliara precum si pentru calitatile sale diuretice.
Se gaseste prajita, rasnita si cu diferite arome.
Ceaiuri

Ceaiul negru are la baza compozitiei tot cofeina, insa in cantitati reduse si in combinatii cu alte substante sanatoase. Ofera organismului stari asemanatoare date si de cafea, doar ca de scurta durata.

Ceaiul verde da rezultate mult mai notabile decat ceaiul negru. Acesta are prorpietati vindecatoare ce nu ar trebui trecute cu vederea. Ajuta la scaderea colesterolului, are capacitatea de a bloca unele celule canceroase si este utilizat si in cazul in care se doreste reducerea greutatii.

Cafeaua Oshawa

Un inlocuitor natural care este produs pe baza de: orez, cicoare, naut; este utilizat in momentele in care ai nevoie de energie sau esti intr-o perioada stresanta, cu o activitatea intelectuala ridicata sau ai dureri de cap.

Nu renunta brusc la consumul de cafea. Indicat ar fi ca initial sa reduci consumul zilnic de cafea. Dupa ce ce faci, acest pas evita sa consumi in fiecare zi, o zi bea un inlocuitor al cafelei, o zi cafea si tot asa pana cand numarul de zile in care consumi cofeina sa scada.

Un suc proaspat de fructe baut dimineata sau o ciocolata calda pot inlocui in timp dependenta de cafea.

Daca stii sa controlezi cantitatea de cafea consumata si nu faci excese, cafeaua chiar nu este nociva pentru organismul tau.

assiris
| assiris a răspuns:

Ceai verde, ceai negru...

| carmen_9743 a răspuns:

Trebuie sa inlocuiesti cafeaua?

| carmen_9743 a răspuns:

Eu n-as renunta la licoarea asta minunata, numita cafea. Doar ii pronunt numele si gata as mai bea una. Stiu ca excesele nu fac bine si totusi beau si 6 cafele pe zi doar de drag, vad eu mai incolo daca n-o sa fie bine

| sorinalaura a răspuns:

Cu Inka sau cu cafea decofeinizata, inainte era cicoarea dar nu stiu daca se mai gaseste, de asemenea o poti inlocui cu capucino sau ciocolata calda, ceai negru dar acesta nu e grozav de sanatos

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde de situatii. Daca vrei sa scapi de "dependenta de cafea"...incearca cu ceaiul negru sau verde.
Daca nu iti place cafeaua(cum sunt eu) si sunt momente in care simti nevoia de ceva ce sa te invioreze... ia un energizant.

| stardeea a răspuns:

Cu ceaiul de cimbru, e chiar mai bun decat cafeaua si iti da o senzatie la el ca si cafeaua

| stardeea a răspuns:

Cu ceaiul de cimbru, e chiar mai bun decat cafeaua si iti da o senzatie la el ca si cafeaua

| stefybx a răspuns:

Inlocuitori naturali ai cafelei
Tocmai datorita efectelor negative pe care le poate avea asupra organismului uman, a devenit tot mai necesara gasirea de inlocuitori ai cafelei. Toti inlocuitorii cafelei au o insusire comuna: gustul amar. Din acesti inlocuitori fac parte: cicoarea, cafeaua Oshawa, ceaiul negru si cel verde.
Acesti inlocuitori sunt asemanatori fie ca gust si aroma, fie ca efecte:
- stimuleaza activitatea cerebrala, fiind indicata pentru sustinerea activitatii intelectuale intense;
- stimuleaza sistemul nervos, fiind un remediu eficient si bland contra starilor de somnolenta, astenie;
- favorizeaza concentrarea mentala;
- stimuleaza digestia, secretia si evacuarea bilei, procesele de eliminare;
- stimuleaza pancreasul si normalizeaza valorile glicemiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu bomboane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cicoare, naut, orz, secara=BREAKFAST instant Drink de la Grande ( se gaseste la Kaufland)

| calinesq a răspuns:

Cu ceai stimulant sud-american Yerba Mate :)

E super OK pentru sesiune, munca de birou, sport si munca fizica. Ritualul de preparare e mult mai atractiv si linistitor ca cel pentru cafea, si beneficiile pentru sanatate sunt multiple!

In Romania il poti cumpara de pe http://ceaideslabit.net

| irina40 a răspuns:

De ce trebuie sa inlocuiesti cafeaua? ...am citit ca este singurul aliment fara conservanti si care este un detoxifiant natural excelent...deci...laughing