| bogdan_prajina a întrebat:

Pot inlocui cafeaua cu ceai? Daca da, de care?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da, o poti inlocui cu ceaiul verde care este recunoscut pentru propietatile lui energizantewinking

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Ceaiul de busuioc poate inlocui cafeaua.
Ceaiul de busuioc contine patru tipuri de substante cu efecte indirecte asupra functiilor nervoase. Unul dintre cei mai importanti factori a fost descoperit recent de neurobiologii olandezi. Acesta are o structura asemanatoare dopaminelor, mediatori informationali din creier. Desi in cantitati infime, alcaloidul are un puternic si rapid efect asupra functiilor psihice.

assiris
| assiris a răspuns:

Da, cel negru are mai mult efect.
Cantitatea de cofeina variaza de la sortiment la altul astfel vom gasi:
Cafea instant 240g 100-300mg
Espresso 60g 65-275mg
Cappucino 60g 40 - 70mg
Cafea decofeinizata 240g 1 - 8mg
Ceai verde 240g 8 - 30mg
Ceai instant 240g 40 - 80mg
Ice tea 350g 65 - 75mg
Ciocolata calda 240g 3 - 30mg
Ciocolata cu lapte 30g 1 - 15mg
Ciocolata amaruie 30g 5 - 35mg

Acum te orientezi si tu.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Da se poate inlocui cu ceai... ceaiul negru si cel verde as putea recomanda... ceaiul de ghimbir este fffff bun enrgizant... are un miros fff placut insa gustul e un pic iute dar e foarte bun pentru organism... aici e un link despre cum se prepara corect ceaiul de ghimbir si la ce e bun (e un raspuns al meu ) http://www.TPU.ro/gastronomie/ce-este-ghimbirul.html
insa dac iti place mult gustul de cafea si nu ai vrea sa renunti ai putea sa incerci sa il inlocuiesti cu cafea fara cofeina... eu am facut-o e mult mai aromata si mai buna la gust decat cele cu cofeina... mai toate bradurile de cafea au si varianta decofeinizata...

| kosty_4185 a răspuns:

Bogdan_prajina intreaba:
Pot inlocui cafeaua cu ceai? Daca da, de care?

nu as face o prostie k ast sa inlocuiesc cafeaua cu ceaiul