| TheRares99 a întrebat:

Cum aflam valoarea energetica a unui produs? Acolo scrie ca stiind ca ciocolata contine 7% proteine, 30%lipide si 50%glucide calculati valoarea energetica a unei tablete de 100 g de ciocolata.VA ROG RASPUNDETI CA NU E TEMA E PREGATIRE PT UN TEST.

Răspuns Câştigător
| vRawr a răspuns:

7/100 + 30/100 + 50/100 = 100 g, cred...

| Cosmin86 a răspuns (pentru vRawr):

Si ce legatura are calculul tau cu valoarea energetica? esti inapt?

| Zazu a răspuns (pentru Cosmin86):

Cred ca a baut niscavai enzime cand a facut calculul laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru vRawr):

Mai fa o data calculul.

apoi poti sa-ti scrii "retardat" pe frunte

4 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

In lectia respectiva nu iti spune cate Kcal are fiecare gram de proteine, lipide sau glucide/carbohidrati?
In functie de X Kcal/1 gram de proteine calculezi valoare energetica a proteinelor si asa pentru fiecare(glucide si lipide)