| tamar a întrebat:

Cum as putea curata dulapurile la bucatarie, incat sa nu stau sa frec prea mult la ele? Ideea e ca a mai sarit ulei, grasime aproape de aragaz si s-au intarit petele si ca sa se ia trebuie sa frec tare, insa obosesc repede. Ce solutie sa folosesc ca sa nu ma chinui?

2 răspunsuri:
| Cristianne a răspuns:

Bună. Ai încercat să le speli cu oțet alb? Cam asta folosesc eu în majoritatea timpului, indiferent de suprafață, și spală destul de repede majoritatea petelor, inclusiv cele de ulei și grăsime. Eu personal am o sticlă cu pompă (tip cele de spălat geamuri) în care amestec oțetul alb cu apă (cred că e recomandat să fie apă caldă, asta nu respect neapărat) și după pulverizez pe suprafața de spălat.

| Paendeo12 a răspuns:

Otet cu bicarbonat, diluate in apa calda. Curata foarte bine grasimile. Mai sunt si solutiile din comert, degresante, insa, sunt foarte puternice si pot strica mobila. Eu m-am riscat si mobila e in perfecta stare, dar recomand naturalul.