| UserName250000 a întrebat:

Hello, nu stiu ce sa mai fac, dar am un tata...nu stiu cum sa va zic. Eu cand uit din greseala sa spal o farfurie ma ameninta MEREU ca mi-o sparge in cap si mai si tranteste dulapurile din bucatarie. Pai dupa ce ca am avut in ziua aia multe teme, ma mai si pui sa spal farfuriile. Pai aveam teme multe si mai aveam si de invatat pentru testul la romana. Si la mama mea la fel, si ea uita cateodata din greseala, dar tatal meu o cearta. Ieri m-am ascuns de el sa nu ma vada, dar tot m-a vazut si a zis ca daca ma mai ascund de el imi sparge telefonul. Pai daca mi-e frica cum reactioneaza, normal! La o mica uitare din greseala sa faca asa ceva? Asa a facut toata viata, ieri am facut o greseala de care nici nu mi-am dat seama ca am facut-o, am vrut sa eliberez putin spatiul la aragaz asa ca am pus o tigaie cu ulei peste o alta tigaie de ulei crezand ca prima tigaie nu are ulei. Si a inceput frate sa tranteasca dulapurile, sa tranteasca tigaile in chiuveta, sa ma ameninte ca imi da cu tigaile in cap. Ce sa fac? Daca mai face asa nu stiu cum sa fac, dar e de rau. Pot ajunge si la spital din cauza unei frici. Mai bate si catelul de la o mica latrare, catelul, speriat, l-a muscat de mana, iar tatal meu l-a injurat de sfinti si de morti. Pai nu se face asa ceva. Am 13 ani, stau la casa.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Protectia copilului, nu poti trai asa - apeleaza la ei

| darrio2007 a răspuns:

Spala-le ca sa nu mai ai asemenea probleme. E clar ca nu prea iti place sa faci asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa nu mai fii ignorant, ca este suparator.
Pune mana si spala farfuria, ca doar ai mancat ine a, deci nu poti sa uiti cand esti cu farfuria in fata, doar trebuie o iei si sa o speli.
Are dreptate tatal tau, daca esti puturos, trebueis sa fii pedepsit, fiindca nu poti uita ceea ce ai deja in fata ochilor, doar ca alegi cu buna stiinta sa nu faci acel lucru, fiindca nu vrei sa-l faci.
Ai 13 ani, esti destul de puturos, vad ca nu suporti pe nimeni in casa aia, tot scrii ep forum ca nu o mai spuporti pe maica-ta, cainele, acum pe taica-tu.
Sincer, daca as fi in locul parintilor tai, as aplica metoda pedepselor, luandu-ti ce-ti este tie mai drag: telefonul si computerul, ca sa nu mai ai acces la ele, pana nu inveti sa cureti dupa tine, sa faci ordine si tot ce mai trebuie.
Am aplicat asta la copii mei si a dat rezultate.
1 saptamana fara telefon si computer, pentru 1 farfurie nespalata!
Sa vezi ce repede inveti tu sa cureti dupa tine... si nu te mai enerveza nimeni.
Poate as putea vorbi eu cu parintii tai, sa nu mai tipe la tine, dar sa-ti cnfiste imediat telefonul pe cate 1 saptamana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se face. Nu prea ai ce face. Să încerci să îl educi tu pe el, ceea ce este mai greu, dar nu imposibil.

| Freya1 a răspuns:

Stai un picut asa.In fiecare familie părintele isi mai cearta copilul si scuza-ma ca iti spun chestia asta dar nici mie nu imi place sa vad vase peste vase si mizerie.Am stat cu adulti in casa si am aruncat oalele si anumite lucuri afara pentru ca le-am spus de N ori ca trebuie sa adune după ei si ca nu le e nimeni sluga. Poate par nebună, dar într-adevăr e un motiv sa te enervezi mai ales daca se intampla regulat.Eu nu cred ca tu mănânci din 10 farfuri o dată incat sa nu ai timp sa le speli.Trei sa fie si tot le poti trece pe sub un jet de apa si sa le pui la loc.Esti cam prea comod la chestiile astea sincer.
Singura chestie ce o consider greșită aici este faza cu cățelul. Daca nu puteti sa aveti grija de un cățel mai bine il da-ti cuiva care poate si nu il mai chinuiți.

| minrest a răspuns:

Tatal tau are o problema psihica, si tot ce poti face e sa o suporti cat mai bine, pana cand vei putea scapa de el.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi,fugi cat mai poți de acasă

| Cristina788 a răspuns:

Tu ești baiat ar trebui să te ocupi de alte treburi
nu de spălat vase părintii tăi nu sunt OK.
Discuta cu mama ta si spune-i prin ce coșmaruri treci la doar 13 ani ești forțat să faci anumite lucruri

| DanaDaniellllla a răspuns:

TPU este o comunitate unde fiecare este încurajat să caute ajutor pentru orice nelămurire. Tu, daca ai o viață de toată jena și ești un plicticos și terminat și simți nevoie de atenție îți faci un defavor postând pe net. Înțeleg că nu ai prieteni și că ești sărac și prostălău, însă ești extrem de penibil să postezi și să spamezi incontinuu cu întâmplări presupuse și ireale. Băiete ești penibil și degeaba

| Ella2692 a răspuns:

Http://www.116111.ro/
Pe mine m-au ajutat, sigur te vor ajuta și pe tine.
Cel mai recomandat ar fi să suni dar poți vorbi cu un consilier și prin chat.