Cum fac sa mananc sanatos si ieftin?

Cautati un mod prin care sa mancati sanatos si ieftin? In primul rand, daca luati masa in oras foarte des, primul lucru pe care il puteti face e sa incepeti sa gatiti acasa.

Mancarurile preparate in casa sunt mai ieftine decat cele pe care le consumati la un restaurant si, avand in vedere ca aveti controlul asupra ingredientelor pe care le adaugati, pot fi si mult mai sanatoase.

Planuiti-va mesele!

Incepeti planuindu-va meniul pe o saptamana – includeti in plan micul-dejun, pranzul, cina si chiar gustarile dintre mese. Puteti sa salvati timp adunand retete intr-un dosar, pe care sa-l aveti mereu la indemana (retetele pot proveni din carti de bucate, puteti folosi optiunea de a printa retetele de pe Gustos.ro).

Priviti cu atentie oferta de la supermarketul de unde faceti cumparaturi de obicei si fiti atent la ofertele speciale.

Mancati sanatos

Spre exemplu, un mic dejun sanatos si rapid poate include un bol cu cereale, stafide si lapte, un pahar de suc de portocale si o felie de paine prajita cu unt de arahide. Pentru cina, include o portie de proteine in meniu (cum ar fi carnea de pui), o portie de paste sau cartofi si o portie de legume sau o salata proaspata.

De asemenea, gatiti mancarurile prin metode sanatoase – prin coacere, fierbere, prajire pe gratar, fara ulei. Cand planuiti meniul, incercati sa alegeti feluri de mancare care folosesc aceleasi alimente perisabile. Spre exemplu, daca gatesti pui cu rosii proaspete si busuioc, poti pregati si o salata de rosii cu cateva frunze de busuioc si bucatele de mozzarella.

Daca raman resturi de mancare de pe o zi pe alta, iar familia nu vrea sa aiba acelasi meniu doua zile la rand, acestea pot fi transformate in alte feluri de mancare. Spre exemplu, daca preparati un pui la rotisor pentru cina si ramane carne, a doua zi puteti face sandvisuri cu carne de pui.

Odata ce ati pregatit meniul, aruncati o privire in frigider si faceti o lista de alimente care lipsesc. De asemenea, faceti o lista de alimente care se cumpara mai rar, precum faina, orez, fasole si fiti atent la ofertele speciale din supermarket. Chiar daca mai aveti jumatate de punga de faina acasa, puteti sa economisiti niste bani daca profitati de reducerile de pret de la marile magazine.

Faceti o lista de cumparaturi si aveti grija sa nu includeti pe ea:

- mancaruri deja preparate (costa mai mult si, avand in vedere ca nu sunt pregatite de tine, nu poti controla cantitatea de grasimi sau numarul de calorii pe care il contin)

- chips-uri, snacks-uri, floricele sau sucuri carbogazoase (pe langa faptul ca vor incarca nota de plata, sunt si foarte nesanatoase).

- Niciodata nu mergeti la cumparaturi cand va e foame. Veti fi tentat sa cumparati foarte multe lucruri de care nu aveti nevoie, doar pentru ca totul incepe sa arate delicios.

- Nu va abateti de la lista pe care ati pregatit-o de acasa si nu cedati tentatiei produselor plasate langa casele de marcat.

Alte sfaturi: Ar putea parea ca planuirea in amanunt a meniului pe o saptamana sa ia foarte mult timp, dar puteti, in acest mod, economisi bani si servi familiei dvs. niste mese complet sanatoase.

Iata niste sfaturi:

  - Cand vine vorba de produse ne-perisabile, cumparati mai multe deodata, mai ales daca sunt la oferta speciala (spre exemplu, faina, orez, conserve).

- Costa mai mult sa cumparati parti dintr-un pui decat puiul intreg, pe care il puteti, apoi, sectiona chiar dvs.

- Cand gasiti o oferta buna la carne, putetti cumpara mai multe bucati, pe care, apoi, sa le puneti in congelator, pentru a le folosi atunci cand aveti nevoie.

- Cautati retete care folosesc fasole, ca sursa de proteina, in locul carnurilor – asa, veti manca mai sanatos si sa nu uitam ca fasolea este mult mai ieftina.

- Legumele si fructele proaspete, mai ales in plin sezon, sunt o alegere foarte buna, dar aveti grija sa nu cumparati mai multe decat aveti nevoie – ele sunt produse foarte perisabile.

- Cautati mai multe moduri in care puteti gati acelasi aliment, astfel incat meniul sa fie mereu interesant. Spre exemplu, niste simpli cartofi pot fi prajiti, transformati in piureu, fierti sau copti. De asemenea, salatele pot fi diferite de la zi la zi, in functie de legumele pe care le alegeti.

- Daca simtiti nevoia sa rontati ceva, nu alegeti chips-uri sau snacks-uri, ci pregatiti-va propriile gustari, ieftine si sanatoase. Spre exemplu, puteti consuma cereale uscate, stafide, nuci sau seminte.

Articol oferit de

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prima conditie ca sa mananci sanatos si ieftin este sa gatesti acasa. O a doua se refera la eliminare dintre ingrediente a concentratelor de tip Maggi sau DeliKat.Mancarea trebuie sa iasa gustoasa fara ele. Elimina prajelile, mezelurile, dulciurile concentrate, grasimile in cantitati mari si de origine animala.

| AvalohAlyn a răspuns:

Foarte util articolul.Multumim.

| selef a răspuns:

Bea apa

| fabiola a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa cumperi produse ieftine, poti cumpara produse de calitate dar in cantitati mici! De exemplu decat sa iei 1kg de peste congelat mai bine alege cam la acelasi pret 2 pastravi proaspeti! Mai putin, dar cu valoare nutritiva mare! As mai adauga ca pentru o alimentatie sanatoasa o importanta deosebita o au vasele in care gatim.Nu trebuie sa ne lipseasca din bucatarie vasul de yena, tigaia de teflon de calitate, oala sub presiune!

| RфZaημtzα a răspuns:

Sanatos, ieftin si delicios.love struck.Foarte tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahh nu manca nimic iar cand mananci sa nu fie din ce cumperi la chioscuri.

| Dizzydizz a răspuns:

Ok

| DanuTzCarbon a răspuns:

Ca sa mananci sanatos nu trebuie sa mananc des gras caci pe urma iti vine o lene de sa nu te ridici din pat. Pe dimineata ar fi bun un ceai cu un aperitiv de legume, iar ca desert niste fructe si legume ca si : mere, pere, struguri, portocale etc. In plus aceste fructe iti ofera energie pentru intreaga zi. Deci cel mai bine e sa nu mancati des gras.

| °º•●-♫-aLЭxeL-♫-●•º° a răspuns:

Da, dar care sunt orele la care se face micul-dejun, pranzu si cina?

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pentru a manca sanatos, trebuie sa punem accent pe fructe si legume. Nu trebuie renuntat la carne, preferand-o pe cea slaba, nici la dulciuri (consumate moderat), dar trebuie luate doua mese, in intervalul 9 AM - 6 PM si nimic dupa aceasta ora. Nici un snack, nici un fast food, nimic semipreparat, totul gatit in casa.

| Rares95 a răspuns:

De preferat ar fi sa nu mai mananci paine(in cazul in care mananci) legumele sunt foarte sanatoase si costa mai putin decat carnea din supermarket, iti dau o reteta pe care o poti folosi, este foarte bun si foarte sanatos: cartofi taiati ca pentru o supa de cartofi, cu morcovi, cu broccoli, mar, ananas, daca te mai tine buzunarul mai poti bune si 3-4 bucati de piept de pui si cu vin...toate puse intr-o tava acoperita la cuptor.Iti iese o mancare foarte sanatoasa si gustoasa si ieftinawinking daca ai gradina poti sa iti plantezi chiar tu legumele si te costa si mai putin, doar ca ai nevoie de timp sa creasca. Dimineata poti manca un iaurt cu cereale la amiaza poti folosi retetawinking si seara e ok daca mananci un fruct.Cam cu atat te-am putut ajutawinking
Astept funditabig grin

| DaianaOpris a răspuns:

In ziua de azi, nu prea ai cum.crying

| lumi27 a răspuns:

Este foarte bun articolul

| adrian274you a răspuns:

Fate vegetarian