| JokeRO a întrebat:

Cum iti dai seama cand ouale s-au fiert?

19 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Le lasi pana ce fierbe apa, apoi mai astepti cateva minute si le scoti.

| Ramo137 a răspuns:

Cand se ridica la suprafata, funda?

| TheLaw a răspuns:

Dupa 3-4 minute le scoti.
Nu exista o limita vizibila.

| ionutz03 a răspuns:

Le lasi la fiert pana incepe sa scada apa(sa se evapore) si atunci sunt fierte bine. Eu asa fac.
Mult succes.

| ANDRErock a răspuns:

Te pregatesti de paste pretenashappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ramo137):

Cersetor slbatic!

| qtheodora a răspuns:

Atuncii cand fierbea apathinkingrolling on the floor

| Adelin29 a răspuns:

Simplu! dupa ce incepe sa fiarba apa, pui ouale si cand crezi tu s-au fiert iei unul si probezi daca e facut acela inseamna ca sunt toate happy

| Ramo137 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu! tongue laughing

| MetalForever a răspuns:

Pai,le lasi la 100º 3 minute.

| NemNUZ a răspuns:

Perversule laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ramo137):

Numai tu eu nu cersesc ca tine tot sa put ca tine hai ma pa in grajdtonguetonguetonguelaughinglaughinglaughing Saracule!

| Ramo137 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te la culcare copil mic, zzzz, poate vrei si o baie?

| Th3Unknown a răspuns:

Eu n-as incerca asta, cel putin, nu pe pielea mea laughing) te-ai prins?
Acum serios am auzit de "Regula celor 3 minute de aur" evident doar daca vezi ca apa fierbe. Sper ca te-am ajutat.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Dupa ce incep sa fiarba, le mai lasi cam 8-10 minute.Vezi daca iti plac si daca nu, data viitoare le lasi mai mult sau mai putin, in functie de preferinta.

| gicaputinica a răspuns:

Mda!
Intrebare simpla, raspuns complicat!
In primul rand, fierberea oualelor este de trei feluri:
- galbenus moale: se pune oul in momentul cand apa ferbe, se tine 1-1, 5 minute si se raceste brusc.
- galbenus semi fiert: se pune oul in momentul cand fierbe apa si se tine 2-3 minute si se raceste brusc.
Nu se fac mai mult de patru oua intr-un ibric deodata!
- galbenus tare: se pune oul ODATA cu apa rece si se lasa 5 minute dupa ce incepe sa fiarba apa. Se raceste treptat.
Proba: se ia oul si i se da un impuls de rotire (ca la titirez) pe o suprafata tare si lucioasa (blat de bucatarie). Daca se invarte mult timp, e fiert!

In situatia in care fierbi mai multe oua, ca la pasti, se pun in apa rece si se fierb 30 minute la foc moale.

| AlecsMeeeh a răspuns:

Ca sa iasa cleioase, bine facute, le lasi in jur de 2 minute jum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ramo137):

Pace? Hai sa nu ne mai certam prieteni?

| apalipis a răspuns:

Dupa ce observi ca apa clocoteste, scoate un ou afara, lasa-l 1-2 minute si invarte-l pe masa. Daca acesta nu se opreste din invartit, este fiert.