| AdrianaSava a întrebat:

Cum masori 100 g de faina si 150 ml de lapte fara cantar?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

4 linguri mari de inox are 100 de grame de faina, iar 12 linguri 150 ml lapte

4 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

O lingura de supa cu varf de faina sunt 40 grame, una rasa sunt 15 grame.
O lingura de supa cu ulei sunt 15 ml.

| morningstar a răspuns:

Daca pachetul de faina are 400 grame de exemplu, imparti pachetul in doua si apoi on sfert in asa fel incat sa obtii cantitati egale. Sau cu orice alt gramaj ( 500 g /2 si 250/2=125, si mai iei cateva linguri). Dar sa ai grija ca unele retete cer cantitati precise, se poate gresi cu aproximari. Si pentru lapte cred ca exista cani care cuprind 150 ml lichid. Daca nu, poti proceda la fel ca pentru faina.

| FlorinDiablo a răspuns:

Cu balanta

| Curchiu_Constantin_1961 a răspuns:

150g citi ml are