| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu ai cantar de bucatarie, cum faci sa masori cantitatile?

Răspuns Câştigător
| ana23 a răspuns:

Iei in mana dreapta o cantitate si in mana stanga alta cantitate...si vezi carei mai grea... apoi le aproximezi cat ar putea fi de grele(o tona, un kg, un mg)... daca sunt lichi cantitatile imi pare rau... te vei murdarii...

5 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Cu diverse recipiente gradate

| lalaghizi a răspuns:

Iti voi spune cateva masuri sper ca te vei descurca cu ele:
o lingurita rasa echivaleaza cu : - apa ...5 g
-gris ...7g -orez...9g -faina ...6g
- zahar tos ...10 g - unt. ...10g -pesmet fin...5g
lapte...5g - ulei...3 g
Un pahar de licior este egal cu capacitatea unei linguri de supa;
Un pahar obisnuit de apa echivaleaza cu: faina...125g; zahar tos...200g; zahar pudra...180g; sare fina...220g; orez...230g; gris...200g; nuci macinate...200g; pesmet fin ...125g; lapte...250g; ulei...250g; smantana...250g; apa ...250g; sirop...300g. Sper sa-ti fie utile cu aproximatie cantitatile.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1/4litri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Morcovi