| BarbutaCorina a întrebat:

Cum pot curata urmele de pix de pe canapeaua din piele?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a curăța urmele de pix de pe canapeaua din piele, urmați acești pași:
1. Îndepărtați cât mai multă cerneală posibilă cu un șervețel de hârtie sau cu o cârpă absorbantă. Nu frecați sau presați prea tare pentru a nu împrăștia cerneala pe o suprafață mai mare.
2. Preparați o soluție de curățare delicată din apă caldă și săpun lichid sau detergent pentru piele. Amestecați până obțineți spumă.
3. Aplicați spuma pe o cârpă moale și curată, apoi ștergeți ușor zona afectată de urmele de pix. Evitați aplicarea directă a soluției pe piele pentru a preveni pătrunderea excesivă de apă.
4. Ștergeți cu o cârpă umedă pentru a îndepărta urmele de săpun și cerneală rămase.
5. După curățare, uscați cu grijă suprafața cu o cârpă uscată și moale.

Este important să nu folosiți produse de curățare agresive sau abrazive, deoarece acestea pot deteriora pielea. Dacă urmele de pix persistă sau dacă sunteți nesigur în privința curățării, este recomandat să apelați la un specialist în curățarea mobilei din piele pentru sfaturi suplimentare.

| Simpatic a răspuns:

Cateva solutii de pe net care cu siguranta sunt eficiente!

Daca pata de pix este recenta se poate curata foarte usor cu lapte.

Fixativul de par pare ca da rezultate bune datorita concentratiei mari de alcool. Pulverizati pe pata, apoi stergeti usor cu o carpa moale.

Un alcool incolor va dizolva foarte bine pata de cerneala sau pix, doar daca pata este recenta si nu a apucat sa se usuce. Se aplica putin alcool pe pata, se freaca usor, si se sterge cu servetele de hartie.

Laptele demachiant poate fi folosit si el cu mare succes pentru stergerea petelor de pix, de pe majoritatea tipurilor de piele.

| sparklingqueen a răspuns:

Sare și pasta de dinti