| Vasile_Ghiață_1983 a întrebat:

Cum pot decalcifia acest tip de cafetiere ca nu pot gasi nici unde manualul doar ceva asemanator si incerc dar nu merge? Sta ledul din dreapta aprins si cand dau sa fac cafea se opreste instant. va rog mult. ajutati-ma care credeti ca stiti cum se face, este un model Saeco Incanto Rondo - S Class cel care are knob-ul in dreapta si in mijoc are cele 2 functii de cafea simpla si dubla si dedesubut are cele 2 leduri prin care te anunta ca nu mai ai apa sau cafea si cel pentru decalcifiere. Va rog daca se pricepe cineva, multumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai aici manualul de utilizare al cafetierei:
https://www.manualscat.com/ro/philips-saeco-incanto-rondo-s-class-manual
Dai click pe "Tiparire" (iconta din stanga), alegi "Salvare ca PDF".

| Vasile_Ghiață_1983 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos am sa descarc si sa vad cum se porcedeaza

| Bula a răspuns (pentru Vasile_Ghiață_1983):

Se poate face decalcifiere si astfel:
In loc de apa punem otet alimentar (9%), dar nu punem cafea!
Se da drumul la presso, pana ce se golese tot otetul.
Se toarna inapoi otetul (in rezervorul de apa) si se da drumul iarasi.
Se repeta "spalarea" cu otet de cateva ori, pana ce se curata bine cafetiera.
La sfarsit se introduce apa normala (in locul otetuli) si se da drumul asa, de 2-3 ori, pentru clatire.
Eu asa curat cafetaria, ori de cate ori este nevoie.

| dullcat a răspuns:

Confirm si eu ca otetul e excelent pentru astfel de treburi.Nu, nu miroase urat dupa ce clatesti de cateva ori, ci neutru, curat.