| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot gati broccolli astfel incat sa le placa si copiilor?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

incearca broccoli fiert/abur pune cascaval ras si baga la cuptor, eventual poti sa amesteci si cu o mana de paste(fierte in prealabil) Enjoy!

5 răspunsuri:
| ady48 a răspuns:

Eu ii fierb la abur(daca nu ai aparat poti sa ii fierbi si intr-o oala, dar nu prea mult ca se fierb destul de repede), apoi ii pun in farfurie si torn peste ei un sos preparat astfel:o cana de lapte dulce rece se pune la foc mic, iar in el se adauga un pic de sare si o bucatica de unt cit o nuca mai mare.Intre timp dizolv o lingura de faina cu putin lapte rece cu grija ca sa nu faca cocoloase si o rastorn peste laptele care e pe foc, mestecand contrinuu sa nu se prinda. E gata cand are consistenta smantanei.Acest sos se pune peste brocoli fiert asa cum am scris mai sus.Eu mai pun si un pic de mujdei de usturoi, ii da un gust deosebit, dar poate copiilor nu le place. E foarte bun si fara. Pofta buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Broccoli se poate face in foarte multe feluri. cum se stie copiilor le place foarte mult cascavalul.se poate pune in apa un pic sarata si clocotita cateva secunde dupa care il faceti pane. este si vartianta cu calscaval la cuptor.sau preferata mea este sa puneti broccoli la aburi pana se face dupa care adaugati un pic de unt si sare.adaugati porumb dulce din conserva eu prefer Bonduelle k are cel mai bun gust, dar fiecare ce prefera.si la sfarsit adaugati sos olandez.reteta de la sos se gaseste pe net sau cred ca este si la super market. spor la gatit, sper sa la placa la copii.

| andreea_voicu a răspuns:

Eu mai fac ceva bun – fierb manunchiuri mici de broccolli si le amestec cu pui fript, sos de maioneza, iaurt si usturoi, si apoi pun cimbru si maghiran si putin piper. Recomand cu caldura!

| carla_volea a răspuns:

Daca e pentru copii, trebuie sa fie usor si sanaros – fierbe-l la abur si apoi pune intr-o tava unsa, apoi presara usturoi tocat, patrunjel verde, doua oua batute si cascaval ras sau svaiter ras. Incingi cuptorul in prealabil si tii tava inauntru doar vreo 5-6 minute, cat sa se faca oul batut. Au sa se linga pe degete!

| mariana_strirbu a răspuns:

Eu il calesc cu unt si usturoi si-l pun garnitura la fripturi. E bun bun bun!