| BS_5938 a întrebat:

Cum pot prepara sos pentru pizza din Pasta de Tomate " Regal "?
Sos cu pastă de tomate " Regal ", 540 grame
Aş dori să pun ceva pe pizza pe care am comandat-o :-D
Vă rog ajutaţi-mă că dau fundă! :-)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi raspunsul meu poate nu-ti mai foloseste(pizza ai digerat-o demult), iata o reteta pentru sos(sunt inca multi oameni care prefera pizza cu sos, printre care si eu). Deci!: Doua linguri de pasta de tomate, o lingura ulei de masline(poti sa-l inlocuiesti cu ulei obisnuit de floarea soarelui), doua lingurite de mustar extra(dulce). o foaie de dafin, piper boabe(3-4), daca preferi mai iute pui mai multe sau pui piper macinat, si 100ml apa.Fierbi la foc mic, amestecand din cand in cand sa nu se lipeasca si, POFTA BUNA!

4 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Pasta de tomate o fierbi impreuna cu ardei iute(la 540 gr. 2 ardei, netocat, intreg - se scoate dupa fierbere), apa daca este cazul(1/2 pahar de 200 ml.sau unul intreg daca pasta este densa), sare(dupa gust), iar amidonul alimentar(zeamil sau chiar si faina) se pune in functie de cat de consistent vrei sa fie(1-2 linguri). Peste toate acestea mai pui zahar, tot dupa gust.
Cam asa se poate prepara din pasta de rosii, care are deja amidon(faina) din prepararea ei.
succes...

| Zero a răspuns:

Aaa pai e foarte simplu si depinde ce pui pe pita, daca faci pizza inseamanca te pricepi la gatit big grin, pai pune sosul sa fiarba nitel la foc mic si adauga doar putina apa peste, in caz ca se subtiaza adauga doar o jumatate de lingura de faine, iar ca sa nu iti dea mari batai de cap si pentru ui gust mai bun la pizza pune si niste ardei verde tokat marunt, iese bunwinking... spor la treaba si pofta buna happy papa o felie si pentru minee big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez ca pizzaior de 5 ani in germania, sfatul meu e sa adougi la sosul de rosii sare, piper, busuioc verde, oregano, putin usturoi si putin ulei de masline

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez ca pizzaior de 5 ani in germania, sfatul meu e sa adougi la sosul de rosii (rosile sa fie intregi la conserva sau suc de rosii cu pulpa )sare, piper, busuioc verde, oregano, putin usturoi si putin ulei de masline dupa care se macinator electric. nu il fierbe sau sa pui faina ardei sau alte chestii