| Campi_oana a întrebat:

Cum pot sa fac un avocado sa se coaca mai repede? Am cumparat astazi avocado dar este crud si am nevoie de el maine cand vreau sa gatesc maine o reteta prietenilor mei. Stiti vreun truc?

Răspuns Câştigător
| elaroseni a răspuns:

Cel mai bine este să mergi să cumperi altul. Aşa vei avea unul pentru prieteni şi unul pentru un experiment. Incearcă avocado la cuptor şi vezi ce se intâmplă. happy

7 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Mda... sfatul meu este sa il invelesti intr-un ziar si sa asezi langa el un snop de banane. bananele emana o substanta care ii vor accelera coacerea. atentie: avocado nu se pastreaza la frigider!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In asa scurt timp nu se poate coace. E adevarat ca orice fruct tinut intr-o bucata de ziar la caldura citeva zile(2-3) pe bufet pina se face moale.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

scuze lipseste verbul se coace ca orice alt fruct... tinut in ziar vreo 2-3 zile pana se face moale.

| husni a răspuns:

Nu stiu in ce stadiu e avocado-ul tau; cind nu e copt si vreau sa se coaca mai repede, invelesc fiecare bucata in ziar si-l pun la putina caldura, dar nu in cuptor.
Data viitoare, cind cumperi, incearca-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune avocadoul langa calorifer la caldura. Asta o sa grabeasca procesul si poate ai noroc pana maine sa fie gata.

| dorina36 a răspuns:

Pune avocadoul si o banana intr-o punga si lasa-le pana maine. Ar trebui sa functioneze pana atunci si maine sa fie copt.

| Dorinamincu a răspuns:

Avocado ca multe alte legume sau fructe se coace daca le pui langa banane.