| ioanamaria2001 a întrebat:

Cum pot sa fac un desert usor din fructe fara ca mama sa se supere? Nu prea sunt experta si am nevoie de ajutor. Va rog ajutati-ma am de voie de reteta azi!-

2 răspunsuri:
| BBEgirl a răspuns:

Nu vad care ar fi motivul pentru care mama ta s-ar supara... poate ca ii e teama ca vei irosi ingredientele sau ca faci mizerie. In fine uite aici o reteta simpla: Banana Split - o banata si 2 cupe de inghetata de arome usor opuse dulcetii bananei (ciocolata, fructe de padure, tiramisu etc), sos de ciocolata, de fructe, sau pur si simplu stafide cufundate in esenta de rom pentru asezonare. Tai banana pe jumate, o asezi in farfurie cu partea dreapta in jos astfel incat sa formeze cu cealalta jumatate asezata la fel un 0. Intre jumatati pune 2 cupe de inghetata si pe deasupra decoreaza cu sosuri sau stafide sau pur si simplu aseaza un stegulet sau ceva decorativ. Daca destertul este dedicat exclusiv adultilor poti sa picuri pe inghetata alcool, de preferat coniac sau lichior. Succes!

| TudoraGabriela a răspuns:

Heey! eu nu stiu ce ai putea sa faci din fructe dar iti voi zice ce stiu eu! deci cumperi biscuiti (mai multi)iei sarlota de ciocolata si vanilie cumperi cocos si banane si cateva fructe! dupa pui asa:primul strat de biscuiti(ii inmoi in lapte sau suc/eu am uitat i data sa ii inmoi si mi-a iesit o prajitura de aia mai tarelaughingdupa pui sarlota de ciocolata/vanilie dupa pui iar biscuiti si sarlota dupa biscuiti, sarlota si mie imi place sa pun felii de banane dupa iar biscuiti, sarlota dupa biscuiti si pe ei poti sa pui frisca si fructe! sper ca te-am ajutathappyBafta la gatit!happy