| nicp a întrebat:

Cum poti convinge un copil sa manance? Mentionez ca copilul este sanatos.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca incerci odata la trei ore nu e nicio problema. Conteaza insa sa te limitezi la a incerca, fara sa insistente si fara pacaleli.

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca e sanatos, poate nu ii e foame. Fiecare copil are nevoi diferite de hrana, poate al tau are nevoi reduse. Din poza vad ca e mic, asa ca nu poate veni sa iti spuna ca ii e foame. Nu plange, nu cere de mancare? Mananca doar daca ii bagi in gura biberonul/sanul? Daca uneori cere de mancare, eu cred ca e ok. Daca nu cere deloc, ci doar mananca atunci cand ii dai, ar fi bine sa ii ceri sfatul unui medic.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu il forta... si fetita mea are momente cand nu vrea sa manance si atunci o las in pace... ce poti face e sa ai grija sa nu il rasfeti prea tare... adia sa fugi prin casa dupa el cu mancare in mana... pune-l masa (nu stiu exact cat timp are copilul tau) si fa din asta un obicei... daca nu manaca la masa lasa-l in pace... o sa manance la urmatoarea masa... nu il forta ca e mai rau. daca e sanatos atunci oricum manaca atat cat ii trebuie... e foarte important sa il inveti cum trebuie... eu asa am facut cu fetita mea... de mica daca nu manca la masa o lasam in pace... niciodat nu am fugit cu mancarea dupa ea ca ea mananca prost... daca-l obisnuiesti asa nici nu o sa manance numai aiurea... fa-i un orar pentru mese... adica la ora 10 micul dejun, la 12 e gustarea si asa mai departe, daca vezi ca zile la rand nu mananca atunci e cazul sa il duci la medic ca ceva nu e in regula... multa sanatate

| DiMoDi a răspuns:

Părerea mea este să nu îl forţezi! happy
Dacă este sănătos, nu va păţi chiar nimic rabdând de foame o oră două (ştiu că pentru o inimă ca mămică pare teribil, dar crede-mă că aşa estebig grin)
Probabil l-ai cam "îndopat" din exces de zel şi o fi având "omu", nevoie de o mică pauză... sau poate l-ai prea învăţat cu mofturi, caz în care e bine să vadă ca "aşa nu mai ţine, iubire!" big grin
Dacă e copilul din poză, chiar nu arată a copil nemâncat! happy

| DiMoDi a răspuns:

Draga mea! un copil de peste un an, nu mai manancă din 3 în 3 ore ca si un sugar! Sau vrei sa revii peste câţiva ani cu întrebarea "ce să fac cu copilul meu supraponderal?"
Dă-i puiului tău de mâncare de 5 ori pe zi, adică 3 mese principale si 2 gustări, aşa cum mănâncă şi un adult (normal), doar redu cantităţile la demensiuni adecvate... Iar dacă la una din mese, face mofturi, lasă-l nu insista, că SIGUR n-o să slăbească din asta! Revine el la sentimente mai nobile cănd îl apucă foamea, te asigur happy Probabil, masa anterioară o fi fost mai consistentă sau prea abundentă... la vârste aşa fragede, funcţionează încă simţul animalic, inconştient, care-l opreşte de la excesehappy

| JustMeFlory a răspuns:

Poi nu prea ai ce sa'i faci pur si simplu daca nu vrea nu vrea! si eu am av o problema asemanatoare cu surioara mea mai mica! incearca sa ii distragi atentia de la acest lucru, fa avionul q mancarica... dar eu stiu ca nu trebuie obligat! bineinteles depinde si de cat de mare sau mic este copilul(referindu'ma la varsta)

Succes!

| mioara a răspuns:

Depinde cati ani are, incearca cu fructe, iaurt cu capsuni si multe altele si cu timpu va manca iti doresc succes

regis
| regis a răspuns:

Nefortandu-l. Sotia mea a incercat toate variantele, apoi mi-au spus doua colege care au fost la psiholog cu copiii lor si psihologul le-a spus ca intotdeauna e vina parintelui. Tot ce trebuie sa faci este sa il intrebi daca ii este foame, daca spune nu il lasi in pace. Nu insisti, nu il intrebi de 10 ori pe zi, nu il pacalesti, nu ii promiti recompense, nici pedepse, nici intr-un caz nu il determini sa pape tot din farfurie. Primele doua-trei zile s-ar putea sa faca aparent foamea, dupa o saptamana va cere singur mancare. Noi deja ne facem probleme in sens invers, pentru ca amandoi cer tot timpul numai mancare consistenta, inclusiv seara inainte de culcare iar de cand am aplicat sfatul asta au luat serios in greutate.

| gabimaris a răspuns:

Este foarte important sa nu ii dai copilului sa manance ci sa mancati amandoua, ea iti va studia gesturile, va simti ca nu mai este monitorizata (hai baga in gura, hai mesteca, hai inghite etc), se va relaxa si asa va invata ca a te hrani trebuie sa fie o placere nu o corvoada!

| nicp explică:

Multumesc de raspunsuri. Fetita are acum putin peste un an. De la 6 luni i-am luat scaunel special ca nu mai statea deloc locului. Ea papa, dar nu cat ii pun eu (ci ia doar vreo 10 linguri). Daca incerc sa ii mai dau un pic isi baga manuta in gura si isi provoaca voma. Uneori o distrag cu muzica de la tv... dar nu merge intotdeauna.

@gabytzza: care e cantecelul cu degetele?

Acum sunt la varianta propusa de regis... ii dau pana zice nu si nu mai incerc decat peste vreo 3 ore. Oare fac bine?

| nicp explică:

@DiMoDi (F): La urmatoarea masa e gustarea. Nu mai este acelasi fel de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai foarte multa rabdare....eu ma uit la matusa mea si la puiul ei (7 luni)....nu trebuie sa aiba prin preajma nimic care ar putea sa ii atraga atentia, cum ar fi televizorul sau alti copii in jur, zgomote etc.
Poti folosi caruciorul sau suportul/scaunul special pentru papa pentru a sta bine, si o sa iti fie si tie mai usor.
Incearca sa ii canti usor si sa ii atragi atentia asupra mancarii, linguritei.
Matusa mea ii canta, atunci cand el nu mai este atent, cantecelul cu degetele (nu stiu daca il stii) happy pentru ca lui ii place si sta linistit. Trebuie sa ai un ton prietenos si jucaus si sa nu te enervezi repede happy
Sper ca experientele matusii mele o sa te ajute happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Degetul mare, pleaca la plimbare
Aratatorul, duce bastonul
Mijlociul, duce pardesiul
Inelarul, duce geamantanul
Iar degetul mic, pentru ca e mic, nu duce nimic." :)
Sunt mai multe variante si aici ai mai multe cantecele:
http://www.suntmamica.ro/Cantece-si-poezii-93/
nu uita de ton si tonalitate la versuri si in vocea ta :)

| want2bMajestic a răspuns:

Am 18 ani si nu ma impresioneaza nimeni care deschide subiectul" esti un sclept, esti o scoaba"etc. singurul lucru pe care il poti face este cel de a-i procura vitamine care sa ii mareasca pofta de mancare.

| d0i0n0 a răspuns:

Pai spune-i ca i dai dulciuri daca mananca si ce mai doreste el poate o jucarie sunt multe feluri dar mai bine intreaba-l ce-i place o sa-si sica parerea daca e intrebat