| Anonim007363628 a întrebat:

Dacă un copil are o mamă cu handicap însă el este sănătos
Poate copilul să aibă aceeași boala pe viitor dacă la naștere a fost sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de handicap. Unele din ele le poti avea doar la nastere si nu se dezvolta pe parcurs. Mama a avut mereu handicap, s-au a aparut mai tarziu? Oricum, nu e neaparat sa se transmita, ba chiar sanse e foarte mica de obicei, deoarece handicapul e pana la urma o eroare, e ceva rar. (daca vorbim de cele care pornesc "din interior", nu din exterior, cum ar fi ca ai avut un accident si ti-ai pierdut piciorul).