| PulbereDeStea a întrebat:

Cum pregatiti ouale pentru Pasti? Cum le vopsiti? Pe ce le serviti, farfurie sau cos?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le spal pentru degresare. Le fierb dupa cum imi plac. Mai putin daca le vreau moi, mai mult daca le vreau tari si apoi le scufund pe rand in solutia de vopsit.Le las la scurs intr-un cosulet confectionat din grile subtiri metalice, le dau luciu cu lacul prezent in cutia de vopsea si le las la uscat. Apoi le asez intr-un cosulet lucrat din nuieluse si le tin pe mijlocul mesei.

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Intr-un cosulet din pai impletit in care aranjez iarba si frunze verzi.

| Madayna a răspuns:

Cumpar vopsea din comert si urmez instructiunile si le asez intr-un cos frumos ornat.

| epurasu a răspuns:

Pun frunzulite de iarba pe ou apoi pun oul in ciorap de nailon legat fiecare ou separat si le pun la fiert in apa cu coji de ceapa. Apoi le asez pe o farfurie in care asez iarba.

| Aimee33 a răspuns:

Noi vopsim ouale in culoarea rosie(simbolizand sangele), si le fac model cu frunze de afara, de diferite forme. Ouale le asezam intr-un cosulet.Un Paste Fericit kiss (funda? tongue)

| Ramoneluu a răspuns:

Intr-un cosulet si le fac mai multe culori.

| IiiiiiiiiiRoxyIiiiiiiiii a răspuns:

Cumpar oua, le fierb, apoi le tin in otet si vopsea le scot (poate le pun modele sau pictez pe ele apoi le pun intr-un cosulet.