| anonim_4396 a întrebat:

Cum prepar paste italiene?

Răspuns Câştigător
| ghidcumparator a răspuns:

CUM sa prepari paste italienesti cu ciuperci:
http://retetevideo.blogspot.com/......perci.html

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna pai sint mai multe tipuri:
Paste cu ton.
Pui o conserva de ton mare intr-o craticioara cu un pic de ulei si il tragi, peste adaugi suc de rosii, apoi pui un pic de saresi 3, 4 masline fara samburi si amesteci bine; Acest sos il pui peste paste.
Carbonara:
Tragi in ulei jumatate de ceapa si cubulete taiate marunt de sunca, sare piper dupa gust; Aceasta compozitie o pui peste pastele fierteseparat bati doua oua si le pui peste paste apoi toata aceasta compozitie o dai pe foc pentru ca oul sa se poata ingrosa, nu se lasa mult timp pe foc si trebuiesc mestecate sa nu se prinde.
Paste cu sos de carne:
Se pune o sticla de suc de rosii si jumatate de kg carne macinata intr-o oala se lasa sa fiarba, in acest timp amestecam sa nu se prinda de oaladaca vedem ca sucul se ingroasa punem o lingura de ulei pentru a nu se prinde, punem sarepiper si 2 frunzulite de busuioc, fierbem sosul functie de gusturile noastreapoi adaugam peste paste.
Paste la cuptor:
Sos de carne ca cel de mai sus si branza(mozarella)
Pastele se fierb, se scurg, apoi intr-o tava de iena unsa cu unt sau margarina se pune un strat de paste, unul de sos si unul de branza, apoi se incepe cu altul de paste, sos si branza, se alterneaza asa pina ultimul strat va fi de paste, peste ultimul strat de paste se razaleste branza, apoi se dau la cuptor.
Paste cu fructe de mare:
Sosul de fructe de mare il faci asa:tai o ceapa mica, o tragi in ulei apoi adaugi fructele de mare, peste pui suc de rosii, sare si piper, sucul se fierbe cit crezi tu; Sosul de fructe de mare se adauga peste paste. Pofta sa ai.

Bula
| Bula a răspuns:

Va si orice pasta: din faina, sare, apa, eventual si oua etc.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Banuiesc ca nu intrebi cum se prepara la propriu pastele...nici nu merita, atata timp cand exista o mare diversitate de paste in magazine...
Bucataria mediterneeana nu este una rafinata, inventata de bucatarii de curte, ci rezultatul unei intalniri dintre diferite culturi:taraneasca, montana, marina...este arta folosirii tuturor ingredientelor, obtinand o enorma varietate de mancaruri...arta de a nu arunca nimic...
Asa ca poti face paste cam cu ce ai prin casa, doar sa-ti folosesti un pic imaginatia si papilele gustative...

In primul rand...cum se fierb pastele:
se pune apa multa la fiert (1l apa pentru fiecare 100 gr paste), si asta pentru a nu se lipi in timpul fierberii.
Se pune sare la inceputul sau sfarsitul fierberii (apa sarata mareste durata fierberii)...6-10gr sare pentru fiecare litru de apa.
Pastele se pun la fiert in recipient doar in momentul clocotirii apei, se amesteca de cateva ori in timpul fierberii si se acopera cu capac, micsorand flacara.
nu se stie exact durata fierberii...de fel scrie pe cutie sau pachet, dar cea mai buna metoda este aceea "al dente", adica se-ncearca sa se rupa pasta cu dintii, trebuind sa ramana solida inauntru, dar nu cruda...deci sa nu fie moale.
spoaghetele, bucatini sau alte paste lungi nu se rup in bucati mai mici, asa ca se pun intregi la fiert, impingandu-se incet in apa pe masura ce se-nmoaie.
cand s-au fiert, se strecoara imediat, miscandu-se strecuratoarea pentru a eleimina apa care ar putea dilua sosul.
Vad ca mlm a scris cateva retete pentru sosuri...
pentru mai multe informatii poti accesa un site specializat (gustos.ro sau altele)...

Spaghete cu masline:
se pun intr-o cratita, la rece, rosiile(800gr) curatate de pielite si taiate bucati, maslinele (200gr) curatate de samburi, caperele (20gr) si usturoiul (2 catei) tocate, cateva frunze de busuioc tocat; se toarna uleiul (100ml), se amesteca si se lasa la macerat 1 ora.
Se pune apoi cratita pe foc si se fierbe sosul la foc moderat, potrivandu-se de sare, cca 20 min.
Se fierb 500 gr spaghetti "al dente", se strecoara si se condimenteaza cu sosul preparat.
Stiu mai multe retete... daca doresti, scrie-mi cam ce ti-ar place si ti le voi trimite.

| ada a răspuns:

Ce fel de paste?

| valentina_3929 a răspuns:

Va rog cum se prepara pastele cu ciuperci?