| Amely21 a întrebat:

Cum să iau petele de ulei de pe pereți? Sunt încă proaspete și nu vreau să rămână așa pătat. Se poate să iau cu ceva?
Ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Incearca cu bicarbonat de sodiu, daca ai tapet, poti incerca cu amidon. Otetul este din nou bun. Bunica mai da cu clor si se iau petele...

4 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Buna incearca :
Bicarbonatul de sodiu face minuni cu uleiul sărit recent pe pereţi Dacă petele de grăsime nu sunt foarte vechi, o pastă din bicarbonat de sodiu şi apă face minuni. Aplică pasta în strat gros pe stropii de ulei de pe vopseaua lavabilă şi lasă să se usuce integral. Curăţă uşor crusta de bicarbonat şi grăsimea va fi înlăturată.

| Amely21 explică (pentru danaieladaniela):

Mulțumesc! Peretele este alb, și nu vreau să rămână petele

Bula
| Bula a răspuns:

La zugravire se pune deoparte din vopseaua folosita.
In caz de asemenea accidente, se curata pata chimic sau mecanic, iar urma se acopera cu un pic de vopsea.
Rezultatul: nu se mai vede nici o urma pe perete! happy

Sfaturi practice:
1. Daca-ti zugravesti bucataria (unde se prepara diferite mancaruri) peretele de langa soba de gatit /aragazul sa fie acoperit cu faianta sau placa metalica ne-oxidabila (inox, aluminiu etc.). In caz ca se stropeste peretele cu mancarea de pe foc, se va putea curati foarte usor cu un servetel sau cu carpa + detergent.

2. NICIODATA sa nu-ti vopsesti bucataria in alb! Culoarea ceea mai indicata este un galben-bej deschis, aproape de nuanta uleiului de gatit, eventual cu picatele mai inchise, stropite. Astfel pe pereti nu se vor vedea nici aburii de grasime, nici stropii de mancare, imprastiate accidental.winking

| danaieladaniela a răspuns (pentru Amely21):

Cu placere!